Madeleine Albrightová podepisovala v Praze své paměti

Madeleine Albrightová podepisovala v Praze své paměti

Madeleine - Nejlepší ze všech možných světů. Tak se v českém překladu jmenují paměti bývalé ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrigtové. Na křest její nové knihy čekaly na pražském Václavském náměstí v pondělí odpoledne stovky lidí. Zúčastnila se ho i Milena Štráfeldová:

Madeleine Albrightová podepisovala v Praze své paměti
Memoáry Madeleine Albrightové byly na americký trh uvedeny teprve před měsícem a do češtiny knihu, která popisuje životní cestu snad nejvlivnější Česky ve světě, přeložil Michael Žantovský. Změnil přitom její titul, který v originále zní Madam Secretary:

"Toto je asi jediná země na světě, kde Madeleine nepotřebuje příjmení a kde je sama o sobě titulem. A myslím si zcela skromně, že to není titul nejhorší."

Kmotrem knihy se stal Václav Havel. Připomněl, že jako bývalý český prezident měl příležitost být spolu s Madeleine Albrightovou účastníkem světodějných změn.

"Kniha, kterou Madeleine napsala, mne trošku znervózňuje. Já totiž jsem původním povoláním spisovatel a cítím jakousi povinnost, abych též něco napsal o tom, co jsem v té vysoké politice prožil. A teď jsem náhle konfrontován s knihou takto dobrou a to znamená, že se zvyšuje laťka."

Madeleine Albrightová podepisovala v Praze své paměti - na podpis čekala dlouhá fronta
Madeleine Albrightová, původním jménem Marie Korbelová, která spolu s rodiči odešla z bývalého Československa před nacisty ve věku pouhých dvou let, při křtu svých pamětí vysvětlila, co ji přivedlo k politice:

"Myslím, že jsem se narodila s tím, abych udělala něco dobrého a nového, a pro mne je politika moc zajímavá a pro mne je politika dobrá. A dobrý politik je někdo, kdo opravdu pomáhá svému národu a jiným národům."

Na podpis jejích memoárů čekali na Václavském náměstí lidé i několik hodin. Václav Havel přitom poznamenal, že si není jist, jestli nezačala nová sametová revoluce. Jedna ze čtenářek, která autogram Madeleine Albrightové nakonec získala, si už stačila z knihy přečíst první stránky:

"Myslím si, že je napsaná ohromně čtivě, věcně, vtipně, ale přitom citlivě. Takže se už těším, až se do ní pořádně pustím."

Knihou pamětí však Madeleine Albrightová svou kariéru ukončit rozhodně nechce:

"Lidi se mne ptají, jak bych chtěla, aby na mne vzpomínali. A já jsem řekla, že to nechci, protože já jsem ještě tady. Tak uvidíme. Jak se říká anglicky: Just watch."