Mají lékaři důvod k protestům?

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Krizový štáb lékařů, lékárníků a nemocnic, nespokojen s tím, jak ministr zdravotnictví David Rath vede resort, chce ještě na poslední chvíli zabránit přijetí zákona o neziskových nemocnicích. Od 20. do 26. května uspořádá týden zdravotnického neklidu, který vyvrcholí 26. května demonstrací v Praze. Komentátora Petra Holuba z internetového portálu aktuálně.cz jsem se mimo jiné zeptal, jak se mu zamlouvá tato plánovaná demonstrace přesně týden před volbami do Poslanecké sněmovny? Není to zjevné ovlivňování voličů?

"Na první pohled to tak skutečně vypadá a do určité míry to tak je. Ovšem ty důvody demonstrace jsou širší, myslím dokonce, že o dost širší."

Ministr Rath soudí, že lékaři nemají k nespokojenosti důvod. Tvrdí, že chce, aby ve zdravotnictví byl pořádek, a proto je některým lékařům nepohodlný. Co o tom soudíte?

"Lékaři to vysvětlují následujícím způsobem: Ministr David Rath je schopen zabezpečit do voleb dostatečné množství peněz, to připouštějí, ovšem jim nevadí finanční stránka věci. Jim vadí to, jakým způsobem ministr David Rath řídí resort, a dokonce dodávají, že ministr určitě nezavádí pořádek, ale naopak zvyšuje chaos. Oni v této chvíli jsou ve velmi nejisté situaci. Sice aktuálně dostávají peníze, ale v podstatě nemají nejmenší tušení, jak je budou dostávat od července. Tam jednak hrozí, že ten systém, který může přijít o zvýšený přísun peněz, se zadluží, jednak neexistují žádné předpisy, podle kterých by pojišťovny měly lékařům platit. Je to vlastně ponecháno na dohodě pojišťoven a samotných lékařů. Takže lékaři jdou do ohromné nejistoty, neustále se mění všechna zákonná i podzákonná pravidla. To jsou hlavní důvody toho protestu. Lékaři se totiž obávají, že zkrachuje celý pojišťovenský systém, na který jsou zvyklí."

Myslíte si tedy, že dosavadní postup Davida Ratha v "léčbě" našeho zdravotnictví si skutečně žádá tak vyhrocené protesty některých profesních zdravotnických organizací?

"On tyto protesty v každém případě vyvolal. Sám ministr tvrdí, že musel zasáhnout razantně, aby také něco do voleb za těch pár měsíců stihl, ovšem jeho postup je takový, že absolutně nekonzultuje s větší části lékařů své kroky, prosazuje dosti významné změny ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně tak, aby o tom nemohli pořádně diskutovat ani poslanci. Tím vyvolal tu nespokojenost, a myslím si, že s něčím podobným musel počítat. Já si také myslím, že sociální demokracie by byla raději, kdyby se do řady z těchto dobrodružství ministr David Rath nepouštěl, ovšem v této chvíli už nemůže ustoupit a musí ho podporovat."

Když se ohlédneme zpět, co podle Vás protestujícím zdravotníkům vadí více - kroky, které ministr Rath podniká, nebo jejich razance?

"Myslím si, že především jim vadí ten styl, kterým řídí svůj resort. Ony ty kroku jsou na jednu stranu razantní, což umožňuje to, že David Rath absolutně nekonzultuje své kroky s těmi, kterých se budou týkat. Tento způsob řízení vede k těm dramatickým reakcím lékařů. Oni skutečně říkají: 'Nám nejde o peníze, nám jde o to, aby systém fungoval nějakým rozumným způsobem."

Jakou roli v utváření vlny zdravotnických protestů podle Vás sehrála některá média?

"Média, podobně jako u lékařských protestů, jsou i v mnoha dalších případech spíše ve vleku událostí. Problémy, které jsou ve zdravotnictví a které se neřeší dohodou zdravotníků, jsou nesmírně složité, lékaři ani ministr Rath nemohou vysvětlit dopodrobna, o co vlastně jde, a tak hovoří ve zkratkách. Média, jak je známo, ráda dělají dramatické titulky, a skutečně je také dělají. Takže média samozřejmě přispěla k eskalaci sporů, které vlastně v tuto chvíli nejsou tak naléhavé, ale ty spory tady jsou a ony nemohly vlastně ani nic jiného dělat," domnívá se komentátor Petr Holub.