Mák a kvasinka

Slavnostní odhalení památníku kvasinky vinné, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Zrnko máku a vinná kvasinka. Na první pohled jsou možná nezajímavé, přesto do naší rubriky patří. Archeologům se totiž podařilo najít nejstarší zuhelnatělé zrnko máku a kvasince byl dokonce odhalen pomník. Nevěříte? Přesvědčí vás o tom Zdeňka Kuchyňová.

Mák, který se pěstuje dodnes, znali lidé žijící na území Česka už 800 let před Kristem. S touto novinkou přišli archeologové, kteří v Ostrově na Tachovsku našli při průzkumu pravěké lokality zuhelnatělé zrnko máku datované do pozdní doby bronzové. Dokázali tak, že naši předci znali mák mnohem dříve, než se původně předpokládalo. Podle archeobotanika Petra Kočára není zatím jasné, za jakým účelem mák tehdy lidé pěstovali. Zda ho jedli, lisovali z něj olej, vyráběli opiáty či to byla jen okrasa. Pro ještě přesnější datování bude zrníčko putovat na expertizu do speciální laboratoře v Polsku, kde bude možné určit jeho stáří na desítky let.

Možná se jednou zrnko máku dočká také svého pomníku, jako se to poštěstilo vinné kvasince. Takový hold jí vzdali vinaři v Hustopečích na Břeclavsku. Kamenný památník znázorňuje buňku kvasinky ve vázi dělení. Jen je asi 70ti tisíckrát zvětšená.

"Dámy a pánové, jsme nesmírně rádi, že vás můžeme přivítat na odhalení prvního kamenného památníku kvasinky vinné v České republice,"

zaznělo přivítání. Právě kvasinka má na starosti vznik vína. Místní vinaři se jí proto rozhodli postavit památník. Autorem nápadu byl hustopečský ochotník a režisér Jiří Merlíček.

Slavnostní odhalení památníku kvasinky vinné, foto: ČTK
"Pouze my zde v Hustopečích jsme postavili sochu čemusi zcela opomíjenému, co však v životě lidstva sehrálo větší roli, než všechny ony běžné náměstní vypodobeniny dohromady. Vážení přátelé, naše skromná kvasinka si svůj pomník zaslouží. Vivat!!!"

A co na kuriozitu říkají místní obyvatelé?

"Určitě je to dobře. Bez kvasinky není vína. - To je zajímavost, která v celé republice není a Hustopeče mohou být zajímavé. Tady je vinařských akcí spousta. -To je určitě sen každého moravského města, mít ve svém městě kvasinku."

Při odhalování památníku nechyběla ani lehce oslavná erotická báseň člověka, který miluje víno, ženy a zpěv. Památník kvasinky odhalil nejstarší hustopečský vinař Miroslav Otřísal.

"Už jsem hodně starý, ale co je to v porovnáním se stářím kvasinky. Proto jí vzdejme hold za to, že víno kvasilo, kvasí a kvasit bude."

Na závěr slavnostního aktu ověřil zástupce pelhřimovské agentury Dobrý den, že hustopečský památník je rekordní zvětšeninou živého tvora.