Archeologové objevili v Mělníku semínko vinné révy z 9. století
V Mělníce se pěstovala vinná réva už v době prvních Přemyslovců. Archeologové tu objevili semeno vinné révy a plevel, který se vyskytuje právě na vinohradech. Navíc se k Mělníku vztahují i starověké legendy a pověsti. Víno je spojováno s kněžnou Ludmilou a knížetem Václavem.
V Mělníku se pěstovala vinná réva již na úsvitu českých dějin v 9. století. Je to doba vlády prvních historických přemyslovských knížat. Jak uvedl Petr Meduna z Archeologického ústavu Akademie věd, semínko bylo objeveno u raně středověké hradby z 9. století.
"To semínko je téměř jako nové. Objeveno bylo díky proplavování. Při této metodě se vzorky zeminy plaví. Plovoucí zůstává na hladině, kal se usadí na dně. My sebereme semínka a potom se analyzují."
Dá se považovat nález pouze jednoho semínka za veliký úspěch a důkaz toho, že tam réva byla?
"V jiném kontextu bychom mohli uvažovat, že se tam zatoulala nějaká zapomenutá rozinka. Z rozboru však vyplynulo, že se tam vyskytují i semena rostlin, která se vyskytují na vinicích."
Víno bývá ve středověkých legendách spojováno s kněžnou Ludmilou a knížetem Václavem. Jak jsou spojeni s vínem?
"Historickým faktem je, že kněžna Ludmila byla první křesťanskou panovnicí Čech. Pochopitelně potřebovala mít někde ve své blízkosti nějakého duchovního, který by vykonával křesťanské obřady. A ten duchovní se zase neobešel bez vína. Součástí křesťanského ritu je víno. Je otázka, zda víno bylo dovážené nebo pěstované na místě. Obecně se historici kloní k tomu, že v okamžiku, kdy se šířilo křesťanství, tak souběžně s ním se šířilo i pěstování vinné révy. Čili ta legenda má svým způsobem pravdu."
Podle legendy svatý Václav dokonce sám révu vinnou pěstoval, sklízel hrozny a lisoval je. Na vinohradě a při přípravě hostie a mešního vína mu často pomáhal přítel Podiven. Objevení dokladů o počátcích vinařství v tradičním českém vinařském městě bylo od počátku "tajným snem" archeologů. I nález jediného semínka je jedním z nepočetných dokladů výskytu révy na českém území. Další semena z té doby byla objevena v Praze a Lovosicích.
Zkvašený nápoj z plodů vinné révy se dostával na sklonku pravěku ze středomoří na sever Evropy jako luxusní zboží. Odlišoval skupinu "horních deseti tisíc" od pijáků piva a medoviny. Spolu s římskými výboji se šířilo i pěstování révy zhruba od dnešní Francie po Maďarsko a v polovině 1. tisíciletí nového letopočtu se stávalo stále běžnějším produktem místních pěstitelů.