Víno z výšky aneb Rozhledny ve vinicích

Rozhledna Slunečná poblíž Velkých Pavlovic

Vychutnali jste si někdy pohled na vinice z ptačí perspektivy? Tuhle netradiční podívanou nabízí rozhledny mezi vinicemi. V posledních letech jich vznikla celá řada. Jsou odsud vidět nejen vinice, ale i sklepy, vinařské stavby a jiné zajímavosti v okolí.

Rozhledna Slunečná | Foto: Vinařský fond

Všechny vinohrady někomu patří a nenajdete moc vinařů, které by těšilo, když jim budou davy turistů procházet mezi řádky. Rozhledny jsou tak nejlepší možností, jak se na vinice podívat jako na celek a součást zdejší přírody.

Díky rozhlednám si také turisté udělají obrázek o velikosti jednotlivých vinohradů. A uvidí, kolik se za každou lahví vína skrývá práce.

Rozhledna Slunečná stojí poblíž jedné z nejznámějších vinařských obcí na jižní Moravě, Velkých Pavlovic. Neobvyklá architektura vytváří optický klam. Zdá se, že je rozhledna nakloněná. Z výšky necelých 19 m jsou vidět třeba Velké Bílovice, Hodonín nebo Bořetice. A v občerstvení vedle rozhledny můžete ochutnat vína místních vinařů, chvíli posedět a odpočinout si před další cestou.

Stezka nad vinohrady je bezbariérová

Stezka nad vinohrady poblíž vinařské obce Kobylí | Foto: Vinařský fond

Další zajímavá vyhlídka je na Břeclavsku. Poblíž vinařské obce Kobylí vznikla v roce 2018 unikátní rozhledna Stezka nad vinohrady. Jak už název napovídá, inspirovala se tzv. stezkami korunami stromů na Šumavě nebo v Krkonoších. Kdybyste nad ní letěli letadlem, viděli byste v ní možná šnečí ulitu.

Vyhlídka má tvar kruhové rampy a díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, je jako jedna z mála rozhleden v republice bezbariérová. Všechny potřebné informace najdete při cestě na podlaze, včetně historických zajímavostí. Při dobré viditelnosti je z ní kromě okolních vinic a vinohradů vidět třeba i impozantní Pálava.

Rozhledna jako pohár na víno

Rozhledna U křížku v Drnholci | Foto: Vít Madr

Mezi vinařskými obcemi Zaječí, Přítluky a Rakvice se tyčí rozhledna Maják. Pokud vyšlápnete 108 schodů, otevře se vám nádherný výhled na Pálavu s nejvyšším vrcholem Děvín, Novomlýnské nádrže, Lednicko-Valtický areál, pásmo Bílých Karpat, i na sousední Rakousko. Z výšky 28 metrů je unikátní je pohled na záplavu okolních vinic.

U vinařské obce Drnholec byla v červnu 2012 otevřena 11 metrů vysoká rozhledna ze dřeva a kovu U Křížku. Odsud dohlédnete dokonce do sousedního Rakouska. A to na hrady Falkenstein a Staatz.

Rozhledna  na vrchu Radošov nedaleko Veselí nad Moravou | Foto: Vinařský fond

Unikátní rozhledna stojí na vrchu Radošov na Slovácku, nedaleko Veselí nad Moravou. Má tvar poháru na víno. Mezi vinohrady tak výborně zapadá a inspiruje k dalšímu programu. Leží na turistické cyklostezce, takže se u ní můžete pohodlně zastavit při cestách po Moravě.

klíčová slova:

Související

  • Za vínem a vinobraním

    Vydáme se do nejznámějších vinařských měst, na vinice i do sklepů. Navštívíme pozoruhodné vinařské stavby a podíváme se na víno z výšky.