Malí vrazi a násilníci budou v ústavech s přísným režimem

0:00
/
0:00

Dětští vrazi a násilníci budou umístěni do zvláštních zařízení, odkud už nebudou moci utíkat a ohrožovat svoje okolí. Kromě zpřísněných bezpečnostních zařízení jim tam ale bude také poskytována speciální psychologická a odborná péče. Předpokládá to vládní novela zákona o ústavní výchově, kterou ve středu schválila sněmovna.

"My jsme už dlouho cítili, že bude nutné vytvořit typ zařízení pro zvláště těžké případy, pro které stávající druhy, to znamená ústavní nebo ochranná výchova, už nestačí. Ten režim pro ně je tam příliš měkký,"

vysvětluje Ondřej Gabriel z ministerstva školství, které novelu zákona vypracovalo. Dlouho ale nebyla politická vůle, aby tento typ zařízení se zpřísněným režimem vůbec vznikl. Jeho odpůrci se obávali, že by vězeňská funkce takových ústavů převážila nad výchovnou. Teprve několik zvláště brutálních útoků, kterých se v poslední době dopustily děti do 15 let, poslance přesvědčilo. Jedná se například o vraždu třináctileté dívky z Kmetiněvsi, kterou na Nový rok 2004 zabil její spolužák, nebo o úmrtí jednaosmdesátileté důchodkyně z Olešnice, kterou kvůli penězům vloni zavraždili dva nezletilí z výchovného ústavu v Děčíně - Boleticích. A právě v Boleticích vzniká první zařízení, kam by měli být malí vrazi a násilníci umísťováni. Na oknech a dveřích tu budou mříže, děti zde budou pod stálým dohledem, takže útěk z takového zařízení bude velmi ztížen. Jak ale říká ředitel výchovného ústavu Jaroslav Žejdl, soukromí dětí narušeno nebude:

"Nebudou se v žádném případě ke sledování dětí používat kamery. Ty budou pouze na těch místech, kde by mohlo dojít k úniku. Nebudou v žádném případě na sociálních zařízeních, pokojích a podobně."

Umístění kamer v soukromí dětí ve výchovných ústavech kritizovala před dvěma lety zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová. Tehdy byly kamery instalovány v šestnácti z celkem 49 ústavů. V ústavech pro zvláště nebezpečné děti však budou kromě přísných bezpečnostních zařízení i psychologové a další odborníci, kteří budou dětem se závažnými poruchami chování pomáhat. Psycholog a soudní znalec Karel Humhal vznik takových ústavů z praktických důvodů vítá, současně ale říká, že některým násilnickým dětem ani odborníci nedokážou pomoci:

"Když vezmu v úvahu zjištění, že někteří z těch mladistvých pachatelů se na základě odborných vyšetření ukázali být sadisty, tak tam asi hraje velkou roli detence, protože se sadismem si zatím medicína neví rady. Ale na druhé straně u těch mladistvých pachatelů trestných činů, kde bude nějaká naděje na nápravu, tak se jim předpokládám dostane možnosti, aby prošli nápravou, bude jim poskytnuta psychoterapie a jim to pak umožní se zařadit do života."

V ústavech s přísným režimem by měly být umístěny děti do patnácti let, respektive mladiství do osmnácti. Podle ministerstva školství se počítá se vznikem zhruba dvaceti míst pro zvláště nebezpečné děti. Zákon, který ve středu schválili poslanci, musí ještě přijmout Senát a podepsat prezident.