Manželé Sedláčkovi sesbírali 2572 nočníků a toalet, mají i záchod pro kosmonauty

Toaleta používaná kosmonauty v sovětském kosmickém programu

Nočníky, historické toalety a další předměty související po staletí s osobní hygienou sbírají přes dvě desetiletí manželé Renáta a Jan Sedláčkovi z Prahy. Ve své sbírce čítající aktuálně 2572 předmětů.

Manželé Sedláčkovi | Foto: Agentura Dobrý den

Manželé Sedláčkovi mají například i nočník vyrobený pro někdejšího francouzského císaře Napoleona Bonaparta, cestující zaoceánského parníku Titanic, toaletu používanou kosmonauty v sovětském kosmickém programu nebo pasti na blechy.

Reklamní záchod funguje jako popelník

Část exponátů představili v Pelhřimově při příležitosti zapsání sbírky do České knihy rekordů. "Je to největší sbírka nočníků a historických toalet," řekl ČTK Josef Vaněk z pelhřimovské agentury Dobrý den, která spravuje databázi českých rekordů.

Netradiční popelník | Foto: Agentura Dobrý den

"Několik exponátů zapůjčili i do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Máme tam i výrobek z Československa, asi z roku 1932. To je reklamní záchod, který v podstatě funguje jako popelník," doplnil Vaněk.

Sedláčkovi se pídí i po dobových zvyklostech

Co stálo za tím, že Sedláčkovi začali sbírat takové neobvyklé předměty? Před lety koupili zchátralou středověkou tvrz a začali ji opravovat. Při vyklízení ruin tam našli dva záchody.

"Protože pan Sedláček je stavař, tak se nějakým způsobem dobral k tomu, že to nejsou obyčejné záchody, ale že mají jistou architektonickou a historickou hodnotu," uvedl Vaněk.

Zdroj: Muzeum historických nočníků a toalet

Co sbírají, se rychle rozkřiklo a Jan Sedláček teď dostává k různým výročím nočníky. Ve sbírce mají manželé předměty od konce 15. století až po současnost, pocházející z celého světa. "Já tipuji, 60 až 70 zemí," řekl. Manželé je shánějí v antikvariátech, na internetu, jezdí i na světové burzy.

Seláčkovi se pídí i po dobových zvyklostech, které s toaletou souhlasí, a které byly vždy spíše tabu. O rozsáhlejší sbírce s tímto zaměřením jinde ve světě neví. Výsledky své badatelské a sběratelské činnosti také shrnuli do knihy nazvané Toalety, nočníky a jiné souvislosti.

Autoři: Zdeňka Kuchyňová , ČTK
klíčová slova:

Související

  • Česká nej

    Největší, nejmenší, nejrychlejší, nejkrásnější, .... jedinečné.