Markéta Irglová a česká stopa v Los Angeles

Glen Hansard a Markéta Irglová, foto: ČTK

Česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová a irský hudebník Glen Hansard získali Oscara za nejlepší filmovou píseň loňského roku. Ocenění americké filmové akademie převzali v Los Angeles za baladu Falling Slowly z irského nízkorozpočtového snímku Once.

Glen Hansard a Markéta Irglová,  foto: ČTK
Hansard a Irglová budou možná mluvit po celý zbytek života o "vítězném Únoru". Jako herci před rokem debutovali v irském nezávislém filmu Once o setkání české emigrantky a irského hudebníka v Dublinu, a oba se podíleli i na hudební stránce filmu. Nikdo z nich nečekal, jaký kasovní i umělecký úspěch film přinese. Soundtrack byl nominovanán na Grammy, film sbírá ocenění na festivalech, naposledy v pátek získal cenu Spirit Awards pro nezávislé filmy. Oscara za píseň Falling Slowly jim předával John Travolta.

Markéta Irglová a Glen Hansard,  foto: ČTK
"Natočili jsme ten film před dvěma lety, měli jsem jen dvě ruční kamery a trvalo to asi tři týdny. Nikdy jsme nebyli v takovém sále, jako je tento, před takovým publikem, jako jste vy... je to okromující, Díky, že jste ten film vzali vážně, moc to pro nás znamená."

Poděkovat při slavnostním ceremoniálu stačil původně jen Hansard. Když k mikrofonu přistoupila Irglová, začal orchestr, umístěný pod pódiem, hrát znělku a ocenění museli odejít z jeviště. Po reklamní přestávce ale k překvapení celého sálu přivedl moderátor večera Jon Stewart Markétu Irglovou znovu na pódium a proti zažitým zvyklostem jí dal druhou šanci ke krátkému proslovu:

Markéta Irglová a Glen Hansard,  foto: ČTK
"Chtěla bych velice poděkovat. Je to osudová zpráva nejen pro nás, ale pro všechny ostatní nezávislé hudebníky a umělce, kteří obětují svůj čas, a tento fakt, že tu dnes večer stojíme a držíme sošku, je potvrzením, že sny se můžou naplnit, bez ohledu na to, jak vzdálené se jeví. Že lze hrát poctivou hru, odvažovat se snít a nevzdávat se. Tato píseň vznikla s perspektivou naděje, že nás poslední dny spojí, bez ohledu na to, jak jsme každý jiný. Tak díky všem, kteří nám na naší cestě pomáhali. Děkuji."

Za český úspěch na letošním předávání Oscarů lze považovat i fakt, že v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film získal Oscara rakouský snímek Ďáblova dílna, který vznikl podle námětu Čecha Adolfa Burgera. Také film o Edith Piaf, za který herečka Marion Cotillardová získala Oscara za nejlepší ženský výkon v hlavní roli, byl natočen ve francouzsko-anglicko-české koprodukci. Hrají v něm mimo jiné i Vladimír Javorský a Marek Vašut. K českým kořenům se hlásí také americký animátor Jan Pinkava, spoluautor námětu animovaného snímku Ratatouille, který získal Oscara v kategorii nejlepší animovaný film.