Marta Naposledy

Marta Kubišová, foto: Petra Ševců, archiv ČRo
0:00
/
0:00

Zpívat začala v padesátých letech, její kariéru i osobní život výrazně poznamenaly politické události, dnes se rozhodla s pěveckou dráhou skončit. Řeč je o Martě Kubišové, která je právě na svém turné s názvem Marta Naposledy.

Golden Kids, foto: Joost Evers / Anefo, Nationaal Archief, CC BY-SA 3.0
Píseň Loudá se půlměsíc se stala prvním hitem Marty Kubišové. Šedesátá léta byla v polovině, Marta Kubišová nastoupila do divadla Rokoko a zdálo se, že její kariéře nestojí nic v cestě. Vyhrála Zlatého slavíka a v roce 1968 začala spolu s Helenou Vondráčkovu a Václavem Neckářem zpívat ve skupině Golden kids. Brzy na to, se ale, slovy jejich společné písně, časy měnily. Československo v srpnu okupovaly armády Varšavské smlouvy a nastupovalo období tzv. normalizace. Její píseň Modlitba pro Martu byla tehdy jedním ze symbolů odporu. Ještě v roce 1969 vydala svou sólovou desku Songy a Balady, Zlatého slavíka za tento rok ale už musela přebírat neveřejně v redakci Mladého světa.

V únoru roku 1970 už Marta Kubišová vystupovat nesměla a na dalších téměř dvacet let zmizela z veřejné scény - lepila papírové sáčky, věnovala se dceři a taky podepsala Chartu 77. V době sametové revoluce se pak po boku Václava Havla objevila na balkonu Melantrichu a zpívala i svou slavnou Modlitbu. Začala opět vystupovat, vycházely jí desky, pomáhala opuštěným zvířatům, moderovala charitativní adventní koncerty v České televizi. Od Václava Havla převzala Medaili Za zásluhy, je i držitelkou francouzského a lucemburského vyznamenání.

Marta Kubišová, foto: Petra Ševců, archiv ČRo
Její domovskou scénou se v devadesátých letech stalo Divadlo Ungelt. Právě tam se od roku 2013 hrál muzikál Touha jménem Einodis, ve kterém se Marta Kubišová o roli Sidonie Nádherné dělila s Anetou Langerovou. Poslední CD Kubišové vyšlo loni a jmenuje se Soul. Je na něm 12 skladeb, které jsou známé třeba v podání Arethy Franklin nebo Diany Ross. Svou pěveckou kariéru plánuje Marta Kubišová ukončit 1. listopadu, v den svých 75. narozenin. A až dozpívá, začne psát knihu.