Máte foto z výstavy EXPO? Nabídněte ji Českému centru v Miláně.

Expo58, foto: České centrum v Miláně

Díky iniciativě Českého centra v Miláně vzniká unikátní výstava fotografií k otevření českého pavilónu na EXPO 2015. Bude se jmenovat Od Bruselu po Milán. Možná máte ve svém domácím archivu snímky, které dokumentují historii výstav EXPO. I díky vám se tak návštěvníci českého pavilonu mohou seznámit s šedesátiletou historií české účasti na světových výstavách.

Expo58,  foto: České centrum v Miláně
"Výzva je určena pro všechny majitele, autory nebo držitele historických snímků, kteří jsou ochotní se o ně podělit," uvedla ředitelka Českého centra v Miláně Radka Neumannová.

Stačí poslat do 7. dubna v elektronické podobě jednu až tři fotografie. Komise pak vybere ty nejlepší, které se pak zúčastní výstavy. Už se sešlo kolem 350 fotografií z různých soukromých archivů. A některé jsou unikátní.

"Z těch, které k nám dorazily, mě překvapila fotografie Jana Wericha s mísou Miluše Roubíčkové, což je manželka René Roubíčka, a ti se podíleli na přípravě československého pavilonu v Bruselu, EXPO 58. Když se do té broušené mísy někdo díval, tak vytvářela efekt kaleidoskopu. Takže máme fotografii, kdy se pan Werich dívá do mísy. Jeho obličej je tam asi třicet krát v různých obrazech. To je jedna z unikátnějších fotek, kterou možná ani veřejnost nezná. Mísu po skončení výstavy tehdy dostala jako dar belgická královna."

Výstava nabídne nejen průřez českou účastí od roku 1958 po rok 2015, ale i výhled na EXPO 2020. K vidění tu bude skleněná skulptura René Roubíčka, kterou vytvořil pro EXPO v Dubaji 2020. Fotografická výstava bude zařazena také do milánského mezinárodní Photofestivalu 2015 a bude vystavena v galerii Českého Centra Milán od 4.5. do 30.5.2015.

EXPO má v Česku i poštovní známku

Foto: Expo 2015
K české účasti na EXPO 2015 vyšla i poštovní známka.

"Já jsem hledal symbol pro město Milano, takže logicky padla volba na Poslední večeři, takže to představuje tu historickou část. K tomu je použito logo expozice, které představuje duch 21. století," uvedl autor výtvarného návrhu emise je Adam Hoffmeister.

Originál fresky Leonarda da Vinciho Poslední večeře páně je v milánském kostele Santa Maria delle Grazie.

Les vyroste na 12 metrech čtverečních

Laboratoř ticha,  foto: ČT
V českém pavilonu v Miláně se už rodí jednotlivé expozice. Například futuristická Laboratoř ticha, která zavede návštěvníky do typického českého lesa. Živá příroda je tu spojená s multimediální technikou. Problém je, že do pavilonů ještě není rozvedená voda.

"Byla přistavena cisterna a momentálně je situace vyřešena čerpadlem, takže rostlinky dostávají závlahu a jsou velmi spokojené," uvedla zahradnice a spoluautorka projektu Pavlína Dvořáková.

Český les poroste na ploše 12 metrů čtverečních. Technici tu instalují světla, aby rostliny mohly v umělém prostředí půl roku žít.

Český pavilon,  vizualizace: Expo 2015
"Zapojujeme fytolampy. Rostlinky budou žít v noci, kdy na ně budou svítit tyto zářivky, které imitují sluneční světlo. Přes den budou zářivky vypnuté a budou svítit led světla, které jsou pro člověka, ale rostlinky mají pocit, že tu spí," vysvětlil autor projektu Jan Tůma.

Do finiše jde i český pavilon. Architekt Pavel Hrůza je rád, že je tu i venkovní plocha.

"Lidem dáváme úžasný svobodný prostor s bazénem, kde si můžou dát pivo a odpočinout si. Myslím si, že ten pavilon vyrůstající z vody už brzy bude realitou."

Český pavilon může sloužit i po výstavě

Kolekce značky E.daniely,  foto: Expo 2015
Už se také ví, jak bude oblečený personál českého pavilonu. Jednu kolekci navrhla Beata Rajská, druhou návrhářky značky E.daniely Eva Janoušková a Daniela Flejšarová. Tématem světové výstavy, která začne 1. května jsou Potraviny pro planetu, energie pro život.

Značka E.daniely oblékla už české sportovce na olympijských hrách v Londýně, kteří tam chodili v jejích holínkách s motivy z obrazu Františka Kupky. I tentokrát tu bude česká barevnost, modro-bílo-červená. Beata Rajská pak spolu s designéry společnosti Veby připravila květinové potisky v barvách vody, je tu i prvek tradičního modrotisku.

Kolekce Beata Rajské,  foto: Expo 2015
Český pavilon připomíná čistými liniemi tradici českého funkcionalismu. Tvoří ho několik modulů, které mohou sloužit i po výstavě. Italská média zařadila český pavilon mezi TOP 5, které doporučuje k návštěvě. Český pavilon je hned za domácí Itálií, na třetí pozici je Malajzie, Čína a Izrael.