Matějská pouť začala po čtyřistadesáté

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

V mrazivém počasí uplynulého víkendu se otevřely brány první jarní poutě v Evropě, věnované kdysi před čtyřmi sty lety svatému Matěji. Současná Matějská pouť v Praze na holešovickém Výstavišti sice jde s dobou a ohromuje návštěvníky náročnými adrenalinovými atrakcemi, ale zároveň tu stále mají své nezastupitelné střelnice, řetízkové kolotoče a autodromy. Slovo má Vilém Faltýnek.

Foto: ČTK
Matějská pouť trvá tradičně do až do Velikonoc. Podle zástupce ředitele pořádající společnosti Incheba Expo Praha Václava Kočky navštíví za tu dobu pouť v průměru kolem půl milionu návštěvníků a toto číslo je v posledních letech setrvalé. Přitom ale klesá tržebnost, tzn. že návštěvníci utrácejí čím dál méně peněz za atrakce. Proto se organizátoři snaží dovážet nová a nová technická zařízení. Několik let na Matějské pouti participuje holandský partner Hans de Voer:

"Koupili jsme letos tři nové atrakce, jedna je například obří vodní dráha s vozíky, které se samy točí dokola nebo devadesátimetrový katapult pro dvě osoby (to je největší pojízdný v Evropě) a máme i další atrakce jako v jiných letech. Musíme stále vytvářet prostor pro nové atrakce, aby přilákaly návštěvníky, aby lidé měli důvod přijít."

Foto: ČTK
"Jsou to atrakce, které skutečně zvednou hladinu adrenalinu našim návštěvníkům a myslím, že spousta návštěvníků, kteří budou stát před těmi atrakcemi, se jim bude tajit dech a ani je vlastně nebudou moci využít," dodává Ivana Prokešová z Incheba Expo Praha.

Moderní atrakce vyžadují zcela nové způsoby zabezpečení. Vysvětluje Václav Kočka: "Poutě existovaly, když ještě neexistoval prod a tlačili to ručně. Dneska létají letadla, létá se do vesmíru, tak pochopitelně jsou náročnější atrakce. Ale taky jsou jinak zabezpečeny. Když jdete do té atrakce, do té centrály, tak jsou tam všude počítače, sledujete pohyb té atrakce, brzdy jsou vzduchové, všechno je postaveno na elektronice a stačí maličkost a atrakce se zastaví a vyletí brzdy. Stačí jenom, aby byl špatný nějaký kabel, něco s proudem, tak v tu ránu se to zablokuje a zastaví to."

Navzdory technickému zdokonalování si ale podle Kočky svoje stálé místo zachovávají tradiční atrakce, které umožňují aktivní účast zákazníka. Například autodromy:

Foto: ČTK
"Autodrom si zákazník ovlivňuje sám. Když vlezete na nějakou velkou atrakci, no tak tam vás zavřou a ta atrakce si s vámi dělá, co chce. Ale jako je klasický řetízák, tam se rozhoupnete a můžete vyhodit toho svého partnera nebo partnerku, nebo na autíčku si uhnete doleva, doprava - a ovlivňujete tu jízdu. Pochopitelně ty moderní atrakce jsou móda, teď to frčí, hlavně mezi mládeží, ale ještě nikdo nevymyslel nic takového, aby si zákazník sám ovlivňoval, jestli rychle, pomalu, zabrzdit, sundat nohu z plynu - "

Existence Matějské pouti je v dokumentech, které jsou uloženy v Národní knihovně, potvrzena poprvé v roce 1595, letos je jí tedy již úctyhodných 410 let. Proslavila se jako první jarní pouť v Praze, spojená se svátkem sv. Matěje 24. února. Původní poutě se konaly v okolí kostelíka na Hanspaulce, ale prostranství bylo malé, a tak se stánky a kolotoče zvolna posouvaly až k nynějšímu Vítěznému náměstí. Po výstavbě Vysokých škol v roce 1963 byla pouť přenesena ke Stromovce do areálu parku Julia Fučíka, dnešního Výstaviště.