Mazaný Filip
Zatímco ze zahraniční produkce trhá v českých kinech zcela bezkonkurenčně rekordy návštěvnosti "Návrat krále" - závěrečný díl režisérem Peterem Jacksonem zfilmovaného Tolkienova "Pána Prstenů", z domácí tvorby se těší velkému zájmu diváků už několikátý týden od slavnostní premiéry na "stříbrné" plátno přenesená, původně divadelní hra inspirovaná povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera, "Mazaný Filip". Bližší informace o novém českém filmu má Evelina Himalová.
Jenže hned v prvních okamžicích se na nebi nad ním vyklenou netopýří křídla z Batmana, a je jasné, že všechno bude jinak: jsme v parodii, a víc než rozuzlení zápletky, čekáme scénu za scénou na další fór. Spoustu jich vymyslel Václav Marhoul už do textu, plného příměrů a slovních hříček. Původně divadelní hra, jak bylo řečeno na začátku, kterou napsal na vojně v polovině osmdesátých let, patřila k základnímu repertoáru takzvané Pražské pětky a hrála se v Divadle Sklep dva roky. V roce 1994 ji na této scéně uvedl znovu. Udržela se čtyři sezóny, ale za tu dobu se změnila. Každý herec prý si na jevišti dělal, co chtěl, čímž podle Marhoula ztratila chandlerovský sentiment. Proto byl rád, když mohl nyní natočit příběh tak, jak ho jako velký obdivovatel Chandlera cítil, a jak ho má rád: konečně jako čistou esenci toho, co dávno chtěl..
Vedle vynikající kamery Vladimíra Smutného je u filmového zpracování pozoruhodná i výprava. Architektem výtvarné stránky je Jan Vlasák...
"Já na divadle jsem si musel vystačit scénicky se strašně málem. Já jsem měl akorát dvě židle, stůl a věšák, a takový jako speciální rám, a na ten jsme namalovali pozadí, to znamená, že kde se to odehrálo, tak byl takový pohled z okna. Když se zhaslo, tak se to vyměnilo. No film Mazaný Filip je plný dekorací, různých aut a dobových rekvizit, takže ta vizualita je úplně naprosto do očí bijící,"
uvedl v rozhovoru pro Radio Praha Václav Marhoul, který do titulní role legendárního detektiva Marlowa ve své filmové parodii "Mazaný Filip" obsadil Tomáše Hanáka. Další postavy ztvárňují Vilma Cibulková, Pavel Liška, Oldřich Kaiser, Jaroslav Dušek, či David Vávra. Snímek doprovází hudba exilového skladatele Milana Kymličky, žijícího od roku 1968 v Kanadě, který má na svém kontě soundtracky ke čtyřem desítkám filmů severoamerické provenience.