Mazaný Filip

Tomáš Hanák jako detektiv Marlowe ve filmu Mazaný Filip

Zatímco ze zahraniční produkce trhá v českých kinech zcela bezkonkurenčně rekordy návštěvnosti "Návrat krále" - závěrečný díl režisérem Peterem Jacksonem zfilmovaného Tolkienova "Pána Prstenů", z domácí tvorby se těší velkému zájmu diváků už několikátý týden od slavnostní premiéry na "stříbrné" plátno přenesená, původně divadelní hra inspirovaná povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera, "Mazaný Filip". Bližší informace o novém českém filmu má Evelina Himalová.

Tomáš Hanák jako detektiv Marlowe ve filmu "Mazaný Filip"
Autorem scénáře, režisérem a producentem je Václav Marhoul. Nejprve mi však dovolte nastínit příběh; odehrává se v roce 1937 v Los Angeles: Na kopci nad městem se tyčí nápis "Hollywood", v podsvětí řádí gangsteři. Po ulici kráčí již ne mladý, ale ještě zdaleka ne starý muž. Do domu i kanceláře vchází smrtelně znaven nečinností; o služby soukromého "očka" Phila Marlowa totiž dávno už nikdo nepožádal. Vše nasvědčuje tomu, že ho čeká další ospalý den. Ani ten mladý, naprosto šíleně vypadající muž, který právě zaklepal na starým prachem zanesenou výplň dveří, rozhodně nepůsobí dojmem, že by z něj "káplo" cosi podstatného. Dým z cigarety líně stoupá, Phil Marlowe podivnému návštěvníkovi po chvíli již přece jen pozorněji naslouchá. Začíná detektivní epizoda jako vystřižená z Chandlera a amerických filmů čtyřicátých let minulého století, v níž klasický hrdina a romantický kovboj bere zákon do svých rukou...

Jenže hned v prvních okamžicích se na nebi nad ním vyklenou netopýří křídla z Batmana, a je jasné, že všechno bude jinak: jsme v parodii, a víc než rozuzlení zápletky, čekáme scénu za scénou na další fór. Spoustu jich vymyslel Václav Marhoul už do textu, plného příměrů a slovních hříček. Původně divadelní hra, jak bylo řečeno na začátku, kterou napsal na vojně v polovině osmdesátých let, patřila k základnímu repertoáru takzvané Pražské pětky a hrála se v Divadle Sklep dva roky. V roce 1994 ji na této scéně uvedl znovu. Udržela se čtyři sezóny, ale za tu dobu se změnila. Každý herec prý si na jevišti dělal, co chtěl, čímž podle Marhoula ztratila chandlerovský sentiment. Proto byl rád, když mohl nyní natočit příběh tak, jak ho jako velký obdivovatel Chandlera cítil, a jak ho má rád: konečně jako čistou esenci toho, co dávno chtěl..

Vedle vynikající kamery Vladimíra Smutného je u filmového zpracování pozoruhodná i výprava. Architektem výtvarné stránky je Jan Vlasák...

"Já na divadle jsem si musel vystačit scénicky se strašně málem. Já jsem měl akorát dvě židle, stůl a věšák, a takový jako speciální rám, a na ten jsme namalovali pozadí, to znamená, že kde se to odehrálo, tak byl takový pohled z okna. Když se zhaslo, tak se to vyměnilo. No film Mazaný Filip je plný dekorací, různých aut a dobových rekvizit, takže ta vizualita je úplně naprosto do očí bijící,"

uvedl v rozhovoru pro Radio Praha Václav Marhoul, který do titulní role legendárního detektiva Marlowa ve své filmové parodii "Mazaný Filip" obsadil Tomáše Hanáka. Další postavy ztvárňují Vilma Cibulková, Pavel Liška, Oldřich Kaiser, Jaroslav Dušek, či David Vávra. Snímek doprovází hudba exilového skladatele Milana Kymličky, žijícího od roku 1968 v Kanadě, který má na svém kontě soundtracky ke čtyřem desítkám filmů severoamerické provenience.