MDŽ není komunistický relikt

tulipan_mdz1.jpg

Do českých kalendářů se po několikaleté pauze vrací Mezinárodní den žen jako významný den. Rozhodli o tom v úterý poslanci přes odpor Senátu. Tématu se věnuje Zdeněk Vališ.

Mezinárodní den žen býval v komunistickém Československu dnem plným pompézních oslav. Po roce 1989 byl naopak 8. březen vytěsněn z kalendářů i z obecného povědomí a nahrazen Dnem matek. Poslanci vrátili MDŽ zpět do hry vloni na podzim, kdy schválili novelu zákona o svátcích. Horní komora Parlamentu se však velkou většinou postavila proti. Názor senátorů v podstatě shrnul Josef Palata z ODS, když prohlásil, že bychom si připomínali něco, co bylo záležitostí tragikomickou, kdy muži se opili a ženy dostaly mýdlo, ručník nebo poukázku do Bílé labutě. Poslanci v úterý senátorské veto odmítli a potvrdili své původní rozhodnutí. Michaela Marksová-Tominová z Centra pro Gender Studies vzkříšení MDŽ vítá.

"Já osobně jsem ráda, protože si myslím, že MDŽ je významným dnem, který se týká poloviny lidstva. Připomíná to, že rovnoprávné postavení žen - i když třeba u nás tomu tak formálně je - není vůbec samozřejmé. Uznávám, že komunisté tento svátek zneužili ke svému obrazu, ale nyní bychom měli tomu svátku vrátit jeho původní lidskoprávní význam."

Komunistický režim MDŽ zneužil, nicméně Michaela Marksová-Tominová v této souvislosti připomíná, že i na Dnu matek lpí skrvrna.

"Tu druhou květnovou neděli, kdy se slaví Den matek, vybrali pro svátek ve třicátých letech němečtí nacisté, protože jim se také ideologicky hodil. Dnes o tom ví už jen málokdo."

Slavit, či neslavit MDŽ? Nechme to na každém z nás. V roce 1975 byl Mezinárodní den žen oficiálně uznán Organizací spojených národů a v důsledku toho jej přijaly mnohé národní vlády, jež o jeho existenci neměly dříve ani tušení. 8. březen je každoročně výrazně připomínán v Evropské unii. Mimochodem, MDŽ připomíná třeba i Madelaine Albrigtová ve svých pamětech. A bývalou americkou ministryni zahraničí asi těžko budeme podezírat z náklonnosti k bolševismu. Pokud se podaří Mezinárodnímu dni žen vrátit původní smysl, není ho tedy třeba zatracovat. To si myslí i Dana Kuchtová, předsedkyně sdružení Jihočeské matky.

"Bude to hodně záležet na mužích, ale samozřejmě také na ženách, aby samy daly svátku nový rozměr. Aby ukázaly, jakým způsobem se připomínají ve společnosti a jak se prosazují."

Někteří Češi se v minulosti stavěli a staví se i dnes odmítavě k MDŽ také proto, že nemají na oplátku nějaký mužský mezinárodní den. Ale museli snad někdy někde muži bojovat za volební právo, za právo na vzdělání, na účast ve veřejném životě, za ekonomickou nezávislost?