ME prověřilo české kanoisty na divoké vodě před domácím světovým šampionátem

Stanislav Ježek, foto: ČTK

Naši kanoisté na divoké vodě se chystají na MS, které se první srpnový týden odehraje na umělém kanálu v Praze. O stavu příprav napověděl zisk jedné stříbrné a tří bronzových medailí na nedávném ME ve Francii. Jedním z těch, kteří vylovili cenný kov z přírodní řeky Durace v závodě hlídek, byl i kanoista Stanislav Ježek.

Stanislav Ježek, foto: ČTK
Pro naše vodní slalomáře byl tentokrát evropský šampionát ve francouzském L´ Argentiere la Bessée pouhou generálkou na nadcházející MS v pražské Tróji. I proto se následující rozhovor s dlouholetým reprezentačním singlkanoistou Stanislavem Ježkem odehrával na téma letošní největší sportovní akce, konané na českém území.

V Tróji budete fungovat v dvojroli závodníka a organizátora, která vám více sedí?

"V tuto chvíli mi více sedí ta organizátorská, protože na vodě jezdím 20 let a na organizaci se teprve podílím pátým rokem, tak je to pro mě začátek, zatímco na vodě se moje kariéra chýlí ke konci. Jako pořadatel mám větší elán."

Víte, jak obě funkce skloubit, aby to neovlivnilo vaši sportovní výkonnost?

"Možná, ovšem výsledky nejsou takové, jaké bych si představoval. Třeba se letos zlomí a bude to jinak."

Trať na trojském kanále vám vyhovuje?

"Já jsem na tom kanále vyrostl. Líbí se mi ze všech tratí na světě nejvíc. Je pravda, že vzhledem k domácímu prostředí se snaží stavitelé trati dávat branky jinak, aby jim znesnadnili pozici a pak je to pro domácí ještě těžší."

Vypadá to, že si z tlaku domácího prostředí příliš vrásky neděláte. Je to tak skutečně nebo je to jen zástěrka na nervozitu?

"Jak kdo. Někdo to na sobě nechce nechat znát, někoho to doopravdy netrápí. Hlavně si všichni říkají, že je to jenom sport a když nejde o život, tak jde - víme o co."

Máte osobně větší radost z povedené jízdy nebo to hodnotíte podle dosaženého výsledku?

"Já mám rád ten sport, proto mě spíše těší, když se mi povede jízda. Jestli jsem osmý, desátý nebo patnáctý mě netíží. Je pravda, že když se vám povede jízda i umístění je potom většinou dobré."

O šampionát je velký divácký zájem. Nemáte podle předběžných rezervací obavu, že na něm bude více zahraničních než domácích fanoušků?

"Máme strach z toho, že nám to čeští diváci vyčtou, pokud se do areálu nedostanou. Tímto bych chtěl na ně apelovat, aby si lístky s předstihem opatřili. Že by atmosféra byla spíše cizí než domácí, tak z toho strach nemám, protože čeští fanoušci jsou většinou nejvíc slyšet, i když jsou v menším počtu."

Myslíte tedy, že bude na závody vyprodáno?

"Rozhodli jsme se prodávat pouze čtyřdenní permanentky z důvodu, aby se diváci přišli podívat i na kvalifikace a závody hlídek a nejen na finále. Doufáme, že si to všichni koupí a tím budou mít zajištěn přístup i na finále a my dostatek diváků."

Troufnete si odhadnout, jak dopadnete na MS jako závodník?

"Doufám, že dobře. Byl bych hrozně rád, kdybych mohl být se svou jízdou spokojený bez ohledu na výsledek."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio