Medailový den České republiky

Lenka Šmídová, foto: ČTK

V neděli přibyly českým olympionikům tři medaile. Češi se tak dočkali prvního opravdu šťastného olympijského dne. Ráno si pro stříbro dojela párová čtyřka veslařů. Odpoledne získala stříbro jachtařka Lenka Šmídová. A večer vybojoval svým nejlepším životním výkonem bronz výškař Jaroslav Bába.

Lenka Šmídová,  foto: ČTK
Český jachting v neděli dosáhl největšího úspěchu ve své historii. Přestože je Česká republika bez přímého přístupu k moři, dokázala její reprezentantka získat stříbrnou olympijskou medaili. Lenka Šmídová, devětadvacetiletá rodačka z Havlíčkova Brodu, nestačila v součtu umístění z jedenácti jízd třídy Evropa jenom na Norku Sundbyovou. Po třetím místě na mistrovství světa v roce 2001 tak dosáhla na svou druhou velkou medaili:

"Na plachetnici jezdím tak deset let. Když jsem nastupovala do této třídy, tak jsem do toho šla s tím, že se jednou na olympiádu dostanu a že tam možná bude i slušný výsledek. Opravdu jsem se na to připravovala velmi dlouho, moc jsem tomu obětovala a je to úžasný pocit, že se to teď podařilo. Jaký to má vliv na mojí kariéru, to teď těžko říci. V jachtařském světě je medaile to nejcennější, co se dá získat, takže mi to asi pomůže, ale nedokážu říci, jak moc a jakým směrem."

Průběh závodu hodnotila Lenka Šmídová takto:

"Musím říci, že úplně nejhorší byl ten poslední den. Když jsem už začala tušit, že opravdu na medaili dosáhnu nebo bych mohla dosáhnout. Musela jsem celý den a půl čekat a nemohla jsem nic dělat. V průběhu závodu byl první den trošku nervózní, ale potom, jak jsem se vylepšovala den ode dne a zjistila jsem, že to jde, tak jsem se trošku uklidnila a byla jsem se sebou spokojená. Takže průběh závodu byl vcelku v pohodě. Nejhorší byl začátek a ten konec..."

Párová čtyřka ve složení  (zleva) Jakub Hanák,  David Jirka,  David Kopřiva a Tomáš Karas,  foto: ČTK
Čeští veslaři dokázali proměnit v medaili až čtvrtou finálovou účast. Na kanálu ve Schinias vybojovala stříbro párová čtyřka Tomáš Karas, Jakub Hanák, David Jirka a David Kopřiva. V dramatickém závěru byli rychlejší jenom Rusové. Co znamená stříbrná olympijská medaile pro Jakuba Hanáka?

"Je to fantastický pocit. Je to olympijské stříbro a to je mnohem cennější než všechny medaile doposud. Přiznám se, že jsem myslel, že ten závod bude malinko vyrovnanější a že medaile získají buď Němci, nebo Poláci. Vyhráli Rusové, to jsem absolutně nečekal. Jsem ale maximálně spokojený se stříbrem."

Jak prožíval závod David Kopřiva?

"Určitě to byl hodně těžký závod. Při rozjížďce i v semifinále jsme posledních 500 metrů měli závod tak pod kontrolou, že se nebylo potřeba snažit tolik jako v neděli. To jsme museli dát to nejlepší, co jsme měli."

Jaroslav Bába prožil v neděli ve výškařském sektoru drama. Odepisovali ho, ale o to víc se dal do boje. A pevné nervy se mu vyplatily. Třetím pokusem, který odložil na 234 cm, získal pro Českou republiku bronz.