Mediální nepřesnost či premiérova chyba?

Jiří Paroubek
0:00
/
0:00

Lavinu ostrých reakcí odstartovala v úterý odpoledne agenturní zpráva o tom, že premiér Jiří Paroubek nepovažuje reformu současného důchodového systému v Česku za nutnou. Tento premiérův názor byl citován s odvoláním na jeho rozhovor pro agenturu Bloomberg. S odstupem času se však zdá, že všechno bylo jinak. Více Josef Kubeczka.

Reakce na údajná premiérová slova byly jednoznačné. Šéf koaličních lidovců Miroslav Kalousek prohlásil, že premiér nevidí dál než do konce volebního období, což je nezodpovědné. Předseda poslanců opoziční ODS Vlastimil Tlustý se nechal slyšet, že Jiří Paroubek chce být stejně slavný jako komunisté, když předstírá, že problém s důchody neexistuje. Od premiérových slov se distancovali také unionisté a vicepremiér Martin Jahn. Ekonomičtí experti dokonce na Paroubkovu adresu použili taková slova jako totální ignorace. Přitom o nutnosti penzijní reformy pod hrozbou zhroucení státních financí přesvědčovala naposledy vládní koalici nezávislá skupina ekonomických odborníků pod vedením Vladimíra Bezděka. Varovala nás i Evropská unie.

Jiří Paroubek zprávu agentury Bloomberg odmítl s tím, že byla vytržena z kontextu.

"Ne, já jsem to řekl trošku jinak. Já jsem řekl, že v těch příštích patnácti až dvaceti letech podle expertů není nutná. To konec konců konstatovala i ta Bezděkova komise. Já vycházím z toho, na čem jsme se dohodli s představiteli politických stran v pátek, tzn., že budeme pracovat na tezích, na možné úpravě důchodové reformy. Tyto teze by měly být dokončeny do 31. října. Já jsem v rozhovoru pro Bloomberg uváděl možnost, že třeba uvažovat například i o příznivějším populačním růstu, a to si myslím, že je věcí, která v rámci pracovní skupiny, z části potvrzené, z části nově doplněné, na čemž jsme se dohodli s šéfy ostatních politických stran, určitě bude také zvážena."

Jiří Paroubek nebude po agentuře Bloomberg žádat opravu, i když ta stále trvá na tom, že citace jeho slov byla správná. Premiér však trochu lituje ukvapených reakcí svých koaličních partnerů.

"Hlavně se měli zeptat mně, jak to je, a já bych jim to řekl. Já nemohu za to, že někdo dělá politické exhibice. Já jsem vysvětlil, jak jsem to myslel, a myslím si, že v této podobě je to normální věc pro diskusi."

Co by se ale stalo, kdyby důchodová reforma neproběhla, nám řekl odborník na penzijní reformu z Karlovy univerzity Ondřej Schneider.

"Kdybychom uvažovali o tom, že náš systém se vůbec nezmění, tak by to znamenalo, že za nějakých dvacet, třicet let by povinné odvody, které platíme na financování důchodů, vzrostly z dnešních 28 procent na nějakých 40 až 50 procent mzdy, což je tak vysoká úroveň zdanění, že by lidé pravděpodobně velmi málo pracovali, klesla by zaměstnanost a nakonec by klesly důchody. Ten systém by se zhroutil sám do sebe."

Mezinárodní ekonomické instituce reformu důchodového systému Česku doporučují.