Měsíc autorského čtení hostí kanadské spisovatele

autorske_cteni_ca.jpg

Je červenec a Měsíc autorského čtení se v Brně přehoupl do své druhé poloviny. Jako i v předchozích letech se zde vedle českých autorů představují také zástupci jedné cizojazyčné literatury. Letos padla volba organizátorů na Kanadu. S podrobnostmi je ve studiu Vilém Faltýnek.

Petr Minařík
Měsíc autorského čtení vzešel z nakladatelství Větrné mlýny a letos již po deváté pod zkratkou MAČ nabízí největší domácí přehlídku literatury v podání samotných autorů. Ve večerních pořadech vystupují autoři čeští, řada podvečerních vystoupení je letos poctou spisovatelům Kanady. Podle hlavního organizátora Petra Minaříka má kanadská literatura s českou mnoho společných témat:

"Tím že ta země je zasazena tam, kde je, tzn. že má toho silného jižního souseda Spojené státy, to že je to země, která řeší jakýsi jazykový dualismus, to že je to země rozpuštěná v obrovském a úspěšném anglofonním světě, kde je trošku v roli outsidera, to jsou myslím věci společné, v tématech určitě."

Mezi rozdíly naopak podle Minaříka patří, že Kanada je velmi multukulturní země. V Brně sice bude chybět největší hvězda kanadské literatury Margaret Atwoodová, přesto ti, kteří přijeli nebo teprve přijedou, jsou podle Minaříka jakousi NHL kanadské literatury. Z 32 pozvaných Kanaďanů píše 13 francouzsky. Specifikem brněnské akce je, že autoři čtou ze své tvorby sami a posléze diskutují s diváky. Je nějaký rozdíl v tom, jak navazují s publikem kontakt čeští a kanadští spisovatelé?

"Jsou v dobrém slova smyslu oprofesionální. Mají to připravené na nějaký čas, jsou zvyklí, je vidět, že nečtou jednou za rok, že prostě tyhle věci umí. Jsou připraveni diskutovat, umějí odpovídat na všetečné otázky z publika a i ty ukázky jsou vybrané tak, aby zaujaly. To je myslím hlavní rozdíl. Někteří čeští autoři se to trošku učí, ale o to je to zase v něčem osobitější´,"

říká Petr Minařík. Jak bude zastoupena česká literatura? Víc než polovina domácích autorů bude na festivalu vystupovat poprvé.

"A nedeklarovaným dramaturgickým důrazem je, aby autoři, kteří přijedou, nesli přesah k publicistice, k literatuře faktu. Takových je tady poměrně dost."

K výjimečným akcím letos patří oslava 80. narozenin Pavla Kohouta. V předvečer jubilea, sobotu 19. července, bude Pavel Kohout číst a o den později uvede Divadlo Husa na provázku komponovaný večer z jeho tvorby nazvaný Hommage Pavlu Kohoutovi.