Milan Knížák se svými studenty protestoval proti novým pražským sochám

Milan Knizak - a gauche (Photo: CTK)

Stop Annachromyzm nebo Svatý Václave, otoč se - pod podobnými transparenty prošel v úterý Prahou průvod studentů Akademie výtvarných umění, kteří protestovali proti pražským pomníkům a sochám z posledních let. Iniciátorem happeningu byl profesor Milan Knížák, který na Akademii vede intermediální školu. Studentské protestní akce se s mikrofonem zúčastnila i Milena Štráfeldová:

Průvod studentů AVU, kteří pod vedením Milana Knížáka protestovali proti pražským pomníkům a sochám z posledních let, foto: ČTK
Proti sochám, které se na pražských prostranstvích objevily po listopadu 89, protestovala před Magistrátem hl. m. Prahy skupinka asi dvaceti studentů Knížákova ateliéru na Akademii výtvarných umění. Studenti jsou přesvědčeni, že většina těchto soch vznikla pouze jako politická objednávka, neodpovídá současným uměleckým nárokům a Prahu jen hyzdí. Odmítají hlavně pomník obětem komunistického násilí, který na Petříně vytvořil Olbram Zoubek, Masarykův pomník na Hradčanech a především sousoší Pražské jaro na Senovážném náměstí od české exilové sochařky Anny Chromy. Sochy, které tato světově proslulá autorka Praze věnovala, považuje jeden z účastníků protestu za umělecký kýč:

"No já bych je nejradši uřezal v noci a hodil a někam na nějakou skládku, ale na to asi nemám."

Milan Knížák, generální ředitel Národní galerie v Praze a současně vedoucí Intermediální školy AVU, postoj svých studentů podpořil. Je přesvědčen, že dnes vznikají v Praze ještě horší plastiky, nežli tomu bylo za totality. Úředníkům, kteří o zadávání uměleckých zakázek na pražské pomníky rozhodují, vytýká nekompetentnost a podléhání politickým vlivům:

"Myslíme si, že tady není žádná koncepční politika a že Praha dluží velice moc modernímu umění. Zodpovědnost za to máme všichni, ale tu zásadní nese samozřejmě vedení města, magistrát a městské části."

Milan Knížák (vlevo) a Igor Němec, foto: ČTK
Proti tomu protestoval radní Igor Němec, který v Praze zodpovídá za kulturu. Upozornil, že ve výběrových komisích, které o nových sochách a pomnících v Praze rozhodují, zasedají i významní památkáři a výtvarníci - včetně profesora Knížáka. Protest jeho studentů považuje spíš jen za recesi:

"Já to považuju za happenning nebo za PR akci, kde se někdo snaží zviditelnit sebe sama jinak, než právě uměleckým dílem, proti kterým protestuje. Já musím říci, že u některých soutěží jsem byl, soutěže byly vypisovány řádně, účastníků bylo mnoho, a pokud vím, tak nikdy tito lidé, kteří protestují proti sochám, projekty na nějaké jiné sochy nepředložili."

Studenti ateliéru profesora Knížáka poté věnovali radnímu Němcovi sádrovou plastiku ženy, která by měla úředníkům magistrátu připomínat jejich protest. Ujistili ho, že tato socha, stejně jako plastiky Anny Chromy, nebude mít ani za deset let žádnou cenu.