Milan Uhde se vrací k dramatickému žánru

r_2100x1400_radio_praha.png

Dnešní pořad věnujeme autorovi, který se jako bývalý disident po roce 1989 vrhl do politiky a po úspěšné kariéře se nyní vrací k psaní. Jmenuje se Milan Uhde a poslední měsíce přinesly dvě jeho nové hry, jednu napsal pro jeviště, druhou pro rozhlas. Z druhé, nazvané Zjasněná noc, nabídneme ukázky.

Uhde psal v 60. letech hry pro divadlo i pro rozhlas. Reprezentatitvní průřezový sborník v Atlantisu zahrnul desítku her, později doplněnou o dalších deset, které vznikly většinou na cizí jméno. V jeho bibliografii jsou obě dramatické kategorie zastoupeny přibližně stejným dílem. K oběma se také nyní prakticky vrátil. Divadlo na Zábradlí v Praze letos v březnu uvedlo Zázrak v černém domě napsaný v roce 2004 pro Divadlo na Vinohradech. Český rozhlas loni nastudoval hru Zjasněná noc. Z ní vám dnes nabídneme dvě rozsáhlé ukázky.

Na úvod jen některé údaje. Hru nastudovala režisérka Lída Engelová s Josefem Somrem v roli violoncelisty docenta Bláhy a Ivanem Řezáčem v roli muzikologa Libora. Základní situaci nastolil Milan Uhde takto: Při hudebním festivalu v malém městě poskytne docent Bláha nocleh mladému kolegovi, který nemohl včas odjet domů. Hru otevírá dlouhá diskuse obou zapálených muzikantů o Schönbergově skladbě Zjasněná noc, která ten večer na festivalu zazněla.

Posloucháte ukázku z nové rozhlasové hry Milana Uhdeho Zjasněná noc. V režii Lídy Engelové účinkují Ivan Řezáč a Josef Somr. Nápaditost noční scény s chrápajícím spáčem a hudbou je z rodu těch her, ve kterých se Uhde blížil ke grotesce, třeba Zubařova pokušení z roku 1976. Teď si poslechněte závěr hry, kde grotesknost slábne a kde autor vyjadřuje zmoudřelý nadhled nad údajnou osudovostí umělecké tvorby.

Milan Uhde byl po výrazném entree v 60. letech normalizačním režimem odstaven a publikoval pouze pod cizími jmény. Po revoluci se stal nejprve knižním nakladatelem, založil brněnské nakladatelství Atlantis, ale brzy ho zlákala možnost aktivně se na věcech veřejných podílet. Od roku 1990 byl za ODS ministrem kultury, poslancem a v polovině 90. let předsedou Poslanecké sněmovny. Vedl poslanecký klub ODS. Jeho politická kariéra končí po roce 2002 méně nápadnou funkcí místopředsedy Rady Českého rozhlasu. Současně se od roku 1998 vrací k původnímu povolání spisovatele.