Plzeň 2005: Fandíme divadlu!

0:00
/
0:00

V neděli skončil plzeňský festival Divadlo 2005, zakončil ho Cyrano z Bergeraku v podání Slovenského národního divadla s Martinem Hubou v hlavní roli. Podle organizátorů letošní 13. ročník navštívilo přes 26.000 diváků a odehráno bylo 40 inscenací domácích i zahraničních souborů. V Plzni akci sledoval Vilém Faltýnek.

Jaké byly letos nejzajímavější inscenace? Pozoruhodný projekt dovezlo britské divadlo Out of Joint, které sehrálo hru Macbeth aktualizovanou do prostředí současné Afriky. Z domácích inscenací získala velkou pozornost Liška Bystrouška režiséra Pitínského. Součástí festivalového programu byl i projekt alternativních divadelních produkcí na plzeňském nádraží. Zde vystoupila legenda evropské alternativy - Teatr Ósmego Dnia. Nechybělo ani pouliční divadlo.

"Víte, je takový mýtus, že fotbal je ta masová zábava, zatímco divadlo je pro menšiny. My ze statistiky víme, že sportovní události navštíví ročně asi milion lidí, zatímco jenom do divadla přijde každý rok 5 milionů a na kulturní akce nejrůznějšího druhu se za rok prodá v desetimilionovém státě 30 milionů vstupenek,"

říká ředitel mezinárodního festivalu Divadlo Jan Burian k heslu, které letošní ročník propagovalo: Fandíme divadlu! Českému divadlu přes 50 let fandí i ruská bohemistka Larissa Solncevová a ministr kultury jí v úvodu festivalu předal cenu Artis Bohemiae Amicis. Solncevová uvedla:

Logo festivalu
"Je to první vysoké ocenění mé práce v České republice. Celý život jsem se snažila dělat všechno, co se týká umění - československého pak českého, s láskou a přátelským vztahem. A nikdy jsem ten svůj vztah nezradila. Já už mám dost let, já mám osmdesát jeden rok, to znamená, že už je to ať chcete nebo ne určitý závěr, a když dostávám takovou krásnou cenu, víte, krásnou, protože lidé od umění mi chtějí vyjádřit... dík, řekněme to tak."

Festivalová představení nejen těšila, ale i popouzela. Dramatik Milan Uhde se po představení pražského Národního divadla přiznal:

"Já jsem bezprostředně po představení Černé mléko a já ten text považuji za hrubě nepoctivý. Mě to popudilo, protože tu hru předchází dobrá pověst. Já si myslím, že je mylná."

A jaký máte hezký zážitek?

"Tak zážitek číslo jedna až deset je Liška Bystrouška v provedení Slováckého divadla a v režii Jana Antonína Pitínského. To je zase inscenace, která kdyby tu nic jiného nebylo, tak ten festival má smysl. On je plný jiných taky pěkných věcí, ale ta Bystrouška jim kraluje."