Miloš Zeman rozzlobil Jiřího Paroubka

Jiří Paroubek, foto: ČTK

Šéf ČSSD Jiří Paroubek se zlobí na Miloše Zemana. Na Vysočinu za Zemanem přijel ministr financí Vlastimil Tlustý, následoval ho expředseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Podle svých vyjádření se radili o státním rozpočtu. Zeman například doporučil Tlustému do expertního týmu bývalého ministra financí, sociálního demokrata Jiřího Rusnoka. V rozhovoru pro Hospodářské noviny se Zeman navíc vyslovil pro škrty v sociálních dávkách. Jiřímu Paroubkovi došla trpělivost - Zeman je podle něj řadovým členem ČSSD a jako takový musí respektovat vedení strany. Vystupování Miloše Zemana Paroubka natolik zneklidnilo, že si dokonce nechal od krajských lídrů své strany vyslovit důvěru. Nejen o situaci v ČSSD si Martina Lustigová povídala s politologem Jiřím Pehe.

Jaký je podle vás skutečný význam cest politiků z ODS a KDU-ČSL k Miloši Zemanovi?

"Já myslím, že smysl těch cest se liší. V případě politiků ODS si myslím, že tam je určitá snaha rozštěpit sociální demokracii, protože dobře vědí, že Miloš Zeman hraje v sociální demokracii důležitou roli a pokud by se ho podařilo získat třeba jenom symbolicky pro určité záměry ODS, tak to samozřejmě povede k vnitřnímu neklidu v sociální demokracii. To už se v podstatě podařilo. Už jsme viděli roztržku mezi Jiřím Paroubkem a Milošem Zemanem a myslím si, že ta eskalace v sociální demokracii bude dále pokračovat. Pokud jde o KDU-ČSL, je možné, že Miroslav Kalousek hledá u Zemana také určitou podporu ve vztahu směrem k sociální demokracii. Není zatím jasné, co se odehrálo mezi ním a Jiřím Paroubkem, proč se Kalousek rozhodl podporovat v určitém okamžiku vládu Jiřího Paroubka. A tak je možné, že Kalousek hledá vůči Paroubkovi v Zemanovi určitou podporu."

Miloš Zeman
V médiích se objevují spekulace, že na Vysočině mohou představitelé tří stran domlouvat podobu nové vlády pro případ, že Topolánkův kabinet nezíská důvěru ve sněmovně. Co těmto spekulacím říkáte?

"Je skutečně možné, že se hledá jakási podoba kabinetu, která by byla poněkud neutrálnější než, řekněme, otevřená velká koalice nebo nějaká jiná koalice. Takže je docela dobře možné, že skutečně Miloš Zeman má v tomto hrát nějakou roli. To, že se explicitně zmínil o bývalém ministru financí Jiřím Rusnokovi, má jistý význam, protože to je politik, který, řekněme, dnes stojí někde mezi sociální demokracií a ODS a byl by zřejmě velmi dobrým spojovacím článkem, pokud by se měla tvořit nějaká velká koalice. Ale podotýkám velká koalice, která by zřejmě nezahrnovala ani předsedu ODS Mirka Topolánka, ani předsedu sociální demokracie Jiřího Paroubka."

Jaký je skutečný vliv Miloše Zemana v sociální demokracii? A obecně: jaký je jeho vliv v české politice?

Miloš Zeman
"Miloš Zeman je samozřejmě v sociální demokracii vlivným mužem. Stále má své příznivce. Nicméně od nástupu Jiřího Paroubka jeho vliv trochu ustoupil, protože přece jenom Zeman nebyl schopen hrát tu samou roli, kterou hrál v době Vladimíra Špidly nebo Stanislava Grosse. Ovšem je jasné, že i dnes Zeman ještě dokáže sociální demokracii do určité míry rozpoltit a toho jsme v současnosti svědky. Takže ta jeho role je, řekl bych, dvojaká. Miloš Zeman je především politik, který, jak se zdá, je důsledně veden svými osobními oblibami a záštěmi. A dokud skutečně neuspěje v tom, co kdysi nazval deratizací sociální demokracie, tak zřejmě ve svých aktivitách neustane. A to, že se Jiří Paroubek vlastně spojil se Zemanovými nepřáteli Lubomírem Zaorálkem a Bohuslavem Sobotkou, zřejmě Zemanovi vadí. A také proto nyní hraje určitou politickou hru společně s ODS."

A mění se v důsledku této politické hry postavení Jiřího Paroubka?

"To už se do určité míry změnilo. Jiří Paroubek byl, řekl bych, před třemi dny mnohem silnějším politikem, pevněji stojícím v politických kramflecích než dnes, protože roztržka s Milošem Zemanem mu v žádném případě neprospěje. Ale myslím si, že schůzka mezi Vlastimilem Tlustým a Milošem Zemanem a výroky Miloše Zemana oslabily také Mirka Topolánka. Takže ten tah Vlastimila Tlustého a jeho hovory s Milošem Zemanem jsou de facto namířeny nejen proti Jiřímu Paroubkovi, ale také proti Mirku Topolánkovi."