Ministr Gross vyhlásil válku extremistům

Ministr vnitra Stanislav Gross chce vyhlásit válku extrémistům. Po jednání s policejním prezidentem Jiřím Kolářem oznámil, že jeho trpělivost s akcemi propagujícími rasismus a nesnášenlivost končí. Potírání extremismu se má stát pro vnitro prioritou a bude vycházet z úzké spolupráce všech složek. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Policie sklízí za benevolentní přístup ke čtyřem stovkám neonacistů, kteří se v sobotu zúčastnili koncertu rasistických kapel v Senohrabech u Prahy velkou kritiku. Ministr proto oznámil, že jeho trpělivost skončila. Po setkání s policejním prezidentem Jiřím Kolářem extremistům vzkázal, že si už nesmí být jisti a Česko se musí zbavit nálepky, že zde projde i to, co jinde ne.

"Chtěl bych této příležitosti využít k tomu, abych velice důrazně varoval všechny osoby, které se chtějí podílet na takových aktivitách, protože musí počítat s následky, které budou o poznání tvrdčí, nežli do této doby měli možnost pociťovat."

Podle Grosse bude například více využíván cizinecký zákon - zahraniční účastníci rasistických akcí budou evidováni jako nežádoucí osoby, kterým nebude při podobné akci umožněn vstup do země. Ministr zdůraznil, že začínají platit razantnější postupy, nicméně v duchu zákona. Policisté, kteří se zákroků zúčastní, mají jednoznačnou podporu vnitra. Policejní prezident Jiří Kolář Kolář vyjasnění budoucího postupu policie vítá, protože se na toto téma vedou diskuse již osm let. Naposledy zasáhla policie proti skinům v listopadu 1997, kdy zabránila jejich srazu v Kolešovicích na Rakovnicku. Rakovnický šéf policie František Bindík však byl za zmaření srazu obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ačkoli plnil rozkaz. Nakonec dostal od prezidenta milost. Policejní prezident Jiří Kolář zároveň upozornil na nutnost spolupráce vyšetřovatelů a soudů.

"Zde je nutný široký koncensus všech orgánů činných v trestním řízení, to znamená nejen policie v tom shromáždění takovýchto osob, ale i následně poté, kdy musí reagovat vyšetřovatel, musí reagovat státní zástupci a musí reagovat soudci. Jinak je to bezzubé a nikam by takováto práce policie nevedla."

Zásah, či spíše nezásah policie při akci skinheadů nyní zkoumá inspekce ministra. Podle předsedy sněmovního bezpečnostního výboru Petra Nečase vše nasvědčuje tomu, že víkendový zásah byl liknavý a nedostatečný. Nečas se domnívá, že odpovědnost za to nese především ministr:

"Stát nesmí budit dojem, že je měkký vůči politickému extremismu, ať už levicovému nebo pravicovému. Politickou odpovědnost za to, aby stát nepůsobil změkčilým dojmem v této oblasti, jednoznačně nese ministr vnitra."

Šokován rozpačitým postojem státních orgánů včetně policie k projevům extremismu je i prezident Václav Havel. Osobně nedovede pochopit, že přijede kapela, která má na triku napsáno Smrt Židům a nic se neděje. Policie bývá někdy kritizována, že při zásazích vůči levicovým extremistům a skinheadům měří různým metrem a pravicové extremisty více toleruje. Bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl se domnívá, že podobný přístup mají i soudy, odkud odcházejí pravicoví extremisté většinou s podmínkou, místo například veřejně prospěšných prací.