Ministr Jandák: na kulturu chci více peněz

Ministr kultury Vítězslav Jandák, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vláda ve středu schválila návrh rozpočtu na rok 2006. Jaký bude z hlediska resortu kultury? Nový ministr Vítězslav Jandák, tvrdí, že chce zastavit klesající příliv peněz na kulturu a najít finanční zdroje na péči o památky. K tomu má sloužit i nově zřízený program péče o takzvaný národní kulturní poklad, který zahrnuje movité kulturní dědictví spravované státními institucemi, jako jsou Národní muzeum a Národní knihovna. Více Jaromír Marek.

Ministr kultury Vítězslav Jandák, foto: ČTK
Výdaje na památkovou péči v posledních rocích klesaly. Řada památek je v katastrofálním stavu. Pokračuje ministr kultury Vítězslav Jandák.

"V roce 2001 bylo do této oblasti určeno 875 mil korun, v původním návrhu na rok 2006 449 milionů, to je velký rozdíl. Mým prvořadým cílem je zastavit pokles výdajů na kulturu. Už přijatý rozpočet tento trend zastavuje a nepatrně přetáčí k určitému meziročnímu růstu."

V návrhu rozpočtu na příští rok se podařilo prosadit zvýšení původně uvažované částky o 326 milionů korun. Ministerstvo kultury tak bude mít k dispozici přes 5,8 miliardy korun. K tomu se zřejmě ještě připočtou dvě procenta slíbená na navýšení platů 7000 zaměstnanců resortu.

Národní muzeum
Peníz však není dost na záchranu kulturních památek. Řada památek chátrá a je potřeba ještě letos opravit například střechy. I proto byla vytvořena koncepce péče o takzvaný národní kulturní poklad. Pokračuje ministr Jandák.

"Vláda chválila klíčové rozhodnutí o záchraně národního kulturního pokladu, uložila mi, abych ve spolupráci s ministrem financí a místního rozvoje, navrhl časové a finanční parametry, v kterém roce je třeba kolik peněz čerpat. Když jsem to začal počítat, že během deseti let by bylo potřeba 18 mld, nastalo omdlení. Teď nebudeme mluvit o konkrétních částkách, ale je to nastartováno. Peníze by se čerpaly v letech 2007-2013. My teď spolu s ministerstvem pro místní rozvoj musíme najít klíč k těm velkým bruselským penězům."

Výdaje na umění a kulturu po odečtení výdajů na církve a náboženské společnosti činily letos 0,49 procenta státního rozpočtu. Aby objem peněz dosáhl minimální, v jiných zemích obvyklé výše jednoho procenta rozpočtu, měl by český stát vyčleňovat na kulturu ročně podle některých názorů asi 8,5 miliardy korun. Rozpočet na příští rok počítá s částkou o třetinu nižší.