Ministr kultury: Česko se chce podílet na vzniku evropské obdoby památek UNESCO

Triga

O ministerstvu kultury se v posledních letech mluvilo hlavně v souvislosti s častými výměnami ministrů a personálními tahanicemi ve vedení úřadu. Rozpočet na kulturu přes sliby politiků klesal. Vlekla se letitá jednání o navracení církevního majetku. Umělci resort kritizovali kvůli tomu, že nemá žádnou koncepci kulturní politiky. Zdá se, že s příchodem lidoveckého ministra Václava Jehličky nastal obrat k lepšímu - bývalý starosta Telče získal pro svůj resort vyšší rozpočet, ministerstvo zveřejnilo novou koncepci kultury a do konce roku chce vládě předložit návrh na majetkové vyrovnání s církvemi.

Co se v resortu kultury letos ještě podařilo, na to se ministra Jehličky zeptala Milena Štráfeldová. Jeho odpověď může ovšem překvapit:

"Kultura žije svým životem a já si myslím, že není příliš závislá na ministerstvu. Rozhodně ministerstvo kultury není nějakým spasitelem české kultury. Kdyby nebylo, tak věřím, že kultura bude dál žít. Ale má svoji funkci a my jsme v letošním roce provedli rekonstrukci úřadu. Vznikl tady nový tým lidí, kteří pracují především na několika zákonech. Připravují ale také novou koncepci muzeí, galerií, divadel a podobně. A co se podařilo? Podařilo se vybojovat rozpočet, který je vlastně historicky nejvyšším rozpočtem. Samozřejmě pořád je to málo peněz. Jenom na památkách máme asi šedesátimiliardový dluh, který vznikal od doby 2. světové války až do pádu komunistického režimu. A tady je co napravovat. Jenom na opravy památek jde asi o 33 procent víc peněz a celkový rozpočet je asi o 12 procent vyšší. Rozpočet na kulturu tvoří 0,8 procenta výdajů ze státního rozpočtu a v roce 2010 by to mělo být jedno procento, které je takovou evropskou normou kulturnosti. A věřím, že při tom trendu, který jsme v letošním roce nastartovali, to tak dopadne."

Jan Kaplický představuje svůj návrh nové budovy Národní knihovny, foto: ČTK
To je hodně optimistický odhad. Teď začínají dvě velké akce, začíná se opravovat Národní divadlo, chystá se oprava Národního muzea a hodně se samozřejmě mluví o Národní knihovně. Jak je vůbec možné, že tady nebyly dopředu peníze pro tak velkou akci, jako je Kaplického budova? Ukázalo se, že vlastně ani té půl druhé miliardy korun ministerstvo nemá?

"Myslím, že v tom krátkém rozhovoru, který spolu vedeme, to nelze popsat. Tuto otázku byste spíš měla položit mým předchůdcům."

A do třetice: chystáte nějakou expanzi české kultury do zahraničí?

"Nevím, jestli to nazvat expanzí, rozhodně ale chceme českou kulturu více propagovat. Nejen v Evropě, ale v celém světě. V prvním pololetí roku 2009 budeme předsedat Evropské unii a musíme toho také využít k propagaci české kultury. Před námi předsedá EU Francie a já jsem jednal s francouzskou ministryní kultury a zároveň se švédskou, protože Švédové jdou po nás, o společných kulturních projektech, abychom navazovali jeden na druhého."

Co tedy konkrétně chcete nabídnout?

"My jsme hovořili o tom, že bychom vytvořili určitou kategorii evropských kulturních památek, jako jsou světové památky UNESCO. Vybrat památky, které měly velký význam pro rozvoj Evropy, pro evropské vztahy, pro vznik velkých evropských myšlenek. Francie při svém předsednictví chce tento projekt představit a my už přemýšlíme, které památky bychom vybrali jako evropské jedničky."