Ministr Kavan jednal s komisařem Verheugenem o Temelínu

Günter Verheugen

Připravila Eva Petržílková.

Začneme informacemi o jednáních kolem spuštění jaderné elektrárny Temelín: Evropská komise se nabídla české vládě jako prostředník pro jednání s rakouskou vládou kvůli Temelínu. Pro Český rozhlas to ve středu po jednání s evropským komisařem pro rozšíření Günterem Verheugenem v Bruselu uvedl šéf české diplomacie Jan Kavan. Ten dodal, že česká vláda zároveň zvýší svou diplomatickou aktivitu vůči Rakousku. 24.října bude ministr Kavan jednat ve Vídni a 31. října proběhne dlouho očekávané setkání českého premiéra Miloše Zemana s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem. Ministr Kavan dále uvedl, že věří ve schopnosti obou vlád vyřešit problémy kolem Temelína. "Myslím, že nebudeme nakonec pomoc Evropské komise potřebovat," řekl český ministr a dodal:

"Jsem skutečně přesvědčen o tom, že dohoda s Rakouskem je možná. Jednak na základě našich bilaterárních jednání, ke kterým zcela jistě dojde pokud nebudou blokády na hranicích obnoveny. Jednak jsem velmi přesvědčen, dnešní jednání s panem Verheugenem mě o tom ujistilo, že pan komisař sám sehraje roli velmi pozitivního prostředníka."

Také komisař Verheugen se vyslovil negativně k blokádám hraničních přechodů. Podle něj blokování hranic "nepomáhá dialogu ani volnému pohybu zboží" a je v rozporu s Evropskou dohodou mezi Evropskou unií a Českou republikou, která je součástí legislativy Unie stejně jako zásada volného pohybu zboží. O výsledcích středečního jednání bude rakouskou stranu informovat komisař Verheugen. Ten uvedl, že jaderná bezpečnost patří do témat, o nichž komise sice jedná s kandidáty, přistoupení však podmiňuje pouze uzavřením starých nebezpečných reaktorů - mezi ty ale Temelín nepatří. Jak komisař Verheugen dále řekl, nyní očekává závěry pracovní skupiny Rady EU, která do konce roku předloží zprávu o stavu jaderných reaktorů v kandidátských zemích:

"Analýzu speciálně k Temelínu připravují němečtí experti. V této zemi je jaderná bezpečnost velmi vysoká a to je záruka, že anylýza o Temelínu bude důkladná."

Řekl komisař Verheugen. Ten také připomněl, že "evropskou záležitost" udělala z Temelína nikoli česká, ale rakouská strana. Právě rakouská Národní rada krátce poté - v nočních hodinách - jednomyslně přijala usnesení, v němž žádá spolkovou vládu Wolfganga Schüssela, aby na národní i evropské úrovni usilovala o zabránění definitivního spuštění Temelína.

Rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer sice ve středu během jednání rakouské Národní rady ocenil, že v posledním období se mezi oběma zeměmi obnovily rozhovory o temelínské elektrárně, nadále však podle něj ohledně Temelína existuje mnoho nevyjasněných otázek. Kritizoval zejména nedostatečnou transparentnost a chybějící zkoušku vlivu elektrárny na životní prostředí. Podle něj je sporná i bezpečnost zařízení a ekonomická návratnost projektu.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio