Ministr Kubinyi: Mým hlavním úkolem je nalézt finanční rezervy ve zdravotnictví

Prezident Václav Klaus jmenoval poslance ČSSD Jozefa Kubinyiho novým ministrem zdravotnictví, foto: ČTK

Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi, který ve středu - po bleskové rošádě - nahradil svou stranickou kolegyni z ČSSD Marii Součkovou, je první den v úřadu. Herbert Brynda se ho při této příležitosti zeptal, na co chce z koncepce reformy zdravotnictví, kterou připravila Součková, navázat a v čem se naopak jeho reformní vize liší.

Prezident Václav Klaus jmenoval poslance ČSSD Jozefa Kubinyiho novým ministrem zdravotnictví, foto: ČTK
Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi, který ve středu - po bleskové rošádě - nahradil svou stranickou kolegyni z ČSSD Marii Součkovou, je první den v úřadu. Herbert Brynda se ho při této příležitosti zeptal, na co chce z koncepce reformy zdravotnictví, kterou připravila Součková, navázat a v čem se naopak jeho reformní vize liší:

"Na té koncepci odvedlo mnoho lidí velký kus práce. A zcela nepochybně je tam velmi dobře zpracována analytická část, která popisuje problémy, důvody a příčiny jejich vzniku. Co neodpovídá zcela mé představě, je zpracování výstupní části, to znamená, jak by se problémy měly řešit. Na můj vkus je tato část poněkud příliš obecná a nelíbí se mi ani některé konkrétní kroky, které jsou v ní zmiňovány. Takže mám naprosto jasnou představu, jak by přepracování koncepce mělo vypadat, ale nejdříve bych chtěl poskládat tým odborníků, kteří problematice rozumí ve všech aspektech a následně by se připravila jiná varianta. Není to tedy tak, že bych chtěl k té připravené koncepci něco přidávat nebo ubírat, ale chtěl bych její druhou část podstatně přepracovat."

Jaký termín předložení koncepce vidíte jako reálný?

"Chtěl bych požádat sněmovnu, aby to mohl být podzim letošního roku. Reálně vidím - samozřejmě pracovně - 30. září letošního roku."

Opozice a část koaličních partnerů volá po vyšší spoluúčasti pacientů, vy jste se nechal slyšet, že to v rámci programu ČSSD a programového prohlášení vlády nepřipadá v úvahu. Jste si jistý, že z této pozice pod tlakem neustoupíte?

"Pokud jde o opozici, tak je to legitimní. ODS má vysokou spoluúčast a přenesení značné části odpovědnosti za zdravotnictví na občana ve svém programu, takže se není čemu divit. Pokud jde o koalici, tam mě to trochu udivuje, protože pokud se udělá koaliční smlouva, tak útočí de facto na koaliční smlouvu, kterou podepsali. Nevidím to tak, že by v této chvíli bylo nutné koaliční smlouvu měnit. Pokusím se to vysvětlit. Je možné, že má spoluúčast pacientů nějaký význam, může být regulativem a podobně, nicméně v České republice máme 13,5 % povinného zdravotního pojištění, což je velmi vysoký finanční obnos, který je k použití pro české zdravotnictví. Jsem hluboce přesvědčen, že v této chvíli není zapotřebí hledat pouze cestu, jak zvýšit objem financí v systému. Je lhostejno, jestli zvýšením spoluúčasti, přímými platbami nebo zvýšením pojistného, ale ta cesta by měla být spíše v zefektivnění systému jako celku. Jsem hluboce přesvědčen, že existují rezervy a v podstatě hlavní smysl své práci na ministerstvu vidím v nalezení těchto rezerv a v zefektivnění českého zdravotnictví,"

říká pro Radio Praha nový český ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi.