Ministr práce a sociálních věcí Drábek rezignuje, pokud se prokáže korupce u náměstka Šišky

Vladimír Šiška, foto: ČT24

Protikorupční policie v pondělí obvinila z podplácení dva vysoké úředníky ministerstva práce a sociálních věcí. Jde o náměstka ministra Vladimíra Šišku a ředitele odboru informatiky Milana Hojera. Oběma mužům hrozí až šestileté vězení. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek Vladimíra Šišku odvolal a také oznámil, že pokud se obvinění prokáží, sám odstoupí z funkce.

Vladimír Šiška,  foto: ČT24
Detektivové protikorupční policie v civilu odvedli Vladimíra Šišku s Milanem Hojerem z budovy ministerstva v pondělí dopoledne. Stíhání souvisí podle dostupných informací se způsobem vyhlášení jedné z veřejných zakázek. Obvinění se ale podle policie netýká zakázky na systém pro výplatu sociálních dávek ani s velkou zakázkou na systematizaci rezortu za několik milionů. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej pouze stručně potvrdil zatčení.

"Obě osoby byly obviněny z trestného činu podplacení ve spolupachatelství. Jedná se o nabídnutí úplatku, nejedná se o trestný čin přijetí úplatku."

Protikorupční policie také chce, aby soud poslal oba obviněné do vazby. V úterý zaslala státnímu zástupci podnět, aby soudu vazbu navrhl. Rozhodnout by se mělo nejpozději ve středu ráno. Ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 zatčení překvapilo. Uvedl, že k celému případu zatím nemá dost informací, pouze ty, které publikovala média. Na úterním brífinku ale oznámil, že Vladimíra Šišku odvolá z funkce, než se celá věc vyšetří:

Jaromír Drábek,  foto: ČTK
"Mám pouze tu informaci, že tento člověk by obviněn z trestného činu podplacení. Samozřejmě na základě toho obvinění jej odvolám z funkce, jak to bude možné. To odvolání bude platné po dobu vyšetřování toho trestného činu."

Vladimír Šiška bude odvolán, jakmile mu rozhodnutí ministra o odvolání doručí. Do jaké fáze musí trestní řízení dospět, aby se Šiška opět na ministerstvo vrátil, ale ministr Drábek neupřesnil. Už v pondělí se kvůli případu sešel Jaromír Drábek s premiérem a šéfem ODS Petrem Nečasem. Schůzka ale byla pouze informativní. Během pondělí také zaznělo několik výzev, aby ministr Drábek odstoupil. Odejít by měl i podle Karoly Haassové, která vede kandidátku TOP 09 pro krajské volby v Ústeckém kraji.

"I když ctím presumpci neviny a zatím byli dva vysocí úředníci ministerstva práce a sociálních věcí pouze obviněni, domnívám se, že nechat zásah policie na ministerstvu bez odezvy není správné. Zachovala bych se asi tím způsobem, že bych odstoupila, protože každý by měl být zodpovědný za to, koho si vybírá za svého nejbližšího pracovníka."

Jaromír Drábek oznámil, že pokud by se obvinění náměstka Vladimíra Šišky potvrdila, tak je připraven odstoupit.

"Jsem přesvědčen po devítileté intenzivní spolupráci s panem Vladimírem Šiškou, že se ukáže, že se žádného trestného činu nedopustil. Pokud by však jednoznačně byla prokázána jeho vina, tak v takovou chvíli jsem připraven opustit post ministra práce a sociálních věcí."

Místopředseda opozičních sociálních demokratů Zdeněk Škromach považuje obvinění ministrových podřízených za velmi závažné.

"První náměstek je v podstatě pravou rukou ministra Drábka a jestliže on a další vysocí úředníci ministerstva jsou zapleteni do trestné činnosti v oblasti korupce, pak si myslím, že tato věc nemá na ministerstvu v historii obdoby."

Sociální demokraté dnes vyzvali premiéra Petr Nečase i k auditu zakázek MPSV a vznik sněmovní vyšetřovací komise. Pochyby jsou podle strany u tendrů za více než 2 miliardy korun. Kvůli zavádění nových informačních systémů pro výplaty dávek Vladimír Šiška už čelil trestnímu oznámení. Podal ho Nadační fond proti korupci. První náměstek, ministr Jaromír Drábek a případní další neznámí pachatelé mohli podle fondu porušit povinnosti při správě cizího majetku či přijmout úplatek. Policisté se i tímto případem začali už zabývat.