Příjemci dávek začnou dostávat tzv. sociální karty

Foto: ČTK

Příjemci sociálních dávek začnou do pololetí dostávat sociální karty. V tendru na jejich vydávání zvítězila Česká spořitelna. Na takzvanou es kartu budou chodit všechny dávky kromě důchodů a nemocenské. Projekt od počátku provázela kritika opozice, odborů i rady zdravotně postižených.

Foto: ČTK
Se zavedením karet počítá sociální reforma, která začala platit od ledna. Mají sloužit jako průkazy i k výběru peněz z bankomatů či k placení. Každý tak bude mít všechny dávky soustředěné na jediném účtu. Ministr práce Jaromír Drábek vysvětlil, co bude pro nositele karty zdarma:

"Jeden výběr každé dávky, to znamená nikoliv jednou měsíčně, jak se někde píše. Když někdo pobírá dávek víc, tak zdrama bude výběr každé dávky nebo převod na jiný běžný účet, pokud používá svůj a každé placení při nákupu. Bez ohledu na počet placení při nákupu za zboží."

Povinně budou muset kartu využívat k platbám pouze příjemci peněz v hmotné nouzi, což by mělo omezit zneužívání státní pomoci. Zdravotně postiženým bude sociální karta sloužit jako průkazka zvláštních výhod. Ti, co pobírají podporu, s ní ale platit nemusí. Předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása považuje službu za zbytečnou.

"Každý máme svůj účet a nerozumíme tomu, proč máme mít ještě speciální kartu a převádět si to sami na účet. Já nevím, jak to bude vůbec fungovat. Karty mají smysl u lidí v hmotné nouzi, kteří dávky zneužívají a stát by chtěl mít kontrolu nad tím, jak jsou peníze zneužívány. Ale to je pouze minimum příjemců sociálních dávek. Ostatní řádně dostávají dávky, které pobírají léta. Potřebují je k tomu, aby si zajistili pomoc, integraci a podobně. Vůbec nevíme, proč se toto dělá."

Podle ministra Drábka bude karta sloužit příjemcům všech podpor, dávek a příspěvků a stát by díky ní měl ročně ušetřit až miliardu korun. Karta navíc usnadní i komunikaci lidí s úřadem práce. Klient přiloží kartu ke čtecímu zařízení, úředníkům se pak všechny potřebné údaje o příjemci rovnou ukážou v počítači. Nový způsob výplaty dávek bude nabíhat postupně, jak se lidem budou průkazky přidělovat, říká náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška.

Jaromír Drábek,  foto: ČTK
"Dodavatel je schopen vydávat denně 7 až 10 tisíc karet. Do konce roku bude vydáno zhruba milión karet."

Podle odpůrců projektu karty příliš neušetří a vydělá na nich jen banka. Spořitelna má smlouvu na provozování celého systému na 12 let. Ročně přes ni proteče od státu kolem 80 miliard korun. Pokud se systém osvědčí, bylo by podle ministra Drábka výborné ho zavést také u důchodů.

Takzvané eS-karty začnou od června vydávat Úřady práce. Ty nově vydávají i sociální dávky a opatření provází kritika. Podle litoměřických a ostravských odborářů nový systém nefunguje, software je špatný a vyplácení peněz potřebným je ohroženo. Odboráři si stěžují na to, že úředníci musejí dělat přesčasy i o víkendech a vyplácejí dávky v hotovosti bez potřebného zabezpečení. Žádají, aby se zastavilo vydávání velkých částek přímo, aby se zřídily antikonfliktní týmy, aby se zprovoznil počítačový systém a aby úředníci dostali pomoc psychologů. Jinak pohrozili trestním oznámením a tím, že budou usilovat o odvolání ministra práce. Podle mluvčího generálního ředitelství Úřadu práce Jiřího Reichla, se problémy, na které si odbory stěžují, řeší průběžně.

Foto: ČTK
"Několikrát týdně je celostátní telekonference, aby se šetřily náklady a hlavně čas lidí, kteří řeší sociální dávky. To, že do Litoměřic jede vedení Úřadu práce, tak je reakce na jejich otevřený dopis. Snažíme se to řešit průběžně, aby si problematiku lidé z vedení plus zástupci odborů vyříkali z očí do očí u stolu a dohodli se na nějakém dalším řešení."

Za odboráře z úřadů práce v Litoměřicích a Ostravě se postavilo vedení odborů státních organizací. Podle něj je situace kritická i v ostatních úřadech práce.