Ministr Rath chce postupovat diplomatičtěji a hledat kompromisy

Ministr zdravotnictví David Rath, foto: ČTK

Ministr zdravotnictví David Rath hodlá ubrat při prosazování svých záměrů na razanci. Podle premiéra Paroubka totiž ke klesající oblibě ČSSD přispěly i nepopulární kroky ve zdravotnictví. Lékařům se nelíbí zejména úhradová vyhláška, lékárníkům snižování marží. Ministr Rath se chce vyjadřovat diplomatičtěji a hledat kompromis. Ten se rýsuje v maržích na léky. S nápady nařešení situace ve zdravotnictví přicházejí i zdravotní pojišťovny. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Ministr zdravotnictví David Rath, foto: ČTK
Lékárníkům se nelíbí snížení marží o tři procenta. Dělí se o ni s distributory a tvrdí, že to existenčně ohrozí až čtvrtinu lékáren v Česku. Ministr Rath je ochoten přistoupit na kompromis. Nevylučuje degresivní marži na léky od šesti do 33 procent. Šest procent by činila marže u těch nejdražších a 33 procent u nejlevnějších léků. Nynější marže je jednotná a nerozlišuje mezi drahými a levnými léky. Ministr, který dosud prohlašoval, že lékárníkům jde hlavně o jejich zisky, uvedl, že nové opatření by mohlo platit od poloviny roku. Záleží ještě na ministerstvu financí a zdravotních pojišťovnách.

A právě Svaz zdravotních pojišťoven přišel s návrhem uzavírat smlouvy kromě lékařů také přímo s pacienty. Ti by se spolupodíleli na rozhodování, jak peníze na léčbu využijí. Podle ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka je řešení situace ve zdravotnictví zpolitizováno a není do něj vtažen pacient.

"Chceme, aby pacient měl možnost spolurozhodovat o tom, kde ty jeho peníze, které mu ze zákona vytáhneme z kapsy, skončí. Aby to nebyl jenom nějaký anonymní odvod zdravotní daně, ale aby mohl sám rozhodnout o tom, jestli peníze vloží třeba do lázeňské péče nebo jestli je ušetří a dostane nějaký bonus. Chceme pacienta v prvé řadě informovat o tom, na co jeho peníze byly. Chceme, aby pacient, když přijde k lékaři, musel podepsat účet jaký výkon byl proveden a kolik peněz to stálo. Chceme, aby měl k dispozici informace o svém účtu. Samozřejmě, když ten "rozpočet" překročí z důvodu toho, že půjde na nějakou operaci nebo něco podobného, tak nebude v žádném případě sankcionován."

Pojišťovna by zpracovávala několik pojistných plánů. Člověk by se mohl připojistit například na bílé plomby, lepší pokoj v nemocnici, nebo náhradu za ztrátu výdělku při úrazu a nemoci. Podle pojišťoven by člověk měl za to, že se bude chovat určitým způsobem, získat výhodu. Mohlo by to přispět k tomu, aby lidé přestali zbytečně obcházet lékaře. Češi totiž drží v Evropě prvenství s 15 návštěvami lékaře za rok, průměr Evropy je poloviční. Jak by tedy pojistné plány měly vypadat?

"V tom základním balíku, na který budou mít nárok všichni bez rozdílu, budou všechny nákladné výkony. Naopak když bude mít pacient rýmu tak bude na něm, aby zvážil jestli si ten paralen půjde koupit nebo si ho nechá předepsat od lékaře."

Bude na pacientovi, zda se rozhodne pro základní plán či jeden z alternativních pojistných plánů. To ho bude stát třeba 100 nebo 200 korun měsíčně a právě tato položka by měla přinést pacientům určitý nadstandard. Jiná nabídka má být pro sportovce, důchodce či nemocné. Co na návrh pojišťoven říkají lékaři? Jak uvádí Alexandra Horáková, v zásadě s návrhem souhlasí, i když to bude pro všechny strany větší administrativní zátěž.

"Ale jsem přesvědčena, že jenom sám pacient je schopen přesně sledovat a kontrolovat výdaje na svoji léčbu, na léky, vyšetření, hospitalizaci a podobně."

Možnost připojištění plánuje také ministr zdravotnictví David Rath, i když přesnější vizi dosud nezveřejnil.