Zmatky kolem placení zdravotnických poplatků nekončí

David Rath, foto: ČTK

Zmatky kolem placení poplatků ve středních Čechách nekončí. Nejdřív se platilo, pak ne, teď se chvíli zase platit bude, ale jen krátce. Aby se v tom pacient vyznal, je třeba se vrátit na úplný začátek.

David Rath, foto: ČTK
Na něm parlament rozhodl o placení poplatků ve zdravotnictví. ČSSD se to nelíbilo a v krajských volbách to byl její hlavní trumf. Poplatky lidem vracela formou darů, ale mohla to udělat jen v zařízeních kraje. To se samozřejmě nelíbilo ostatním. Zatímco v krajských lékárnách se tvořily fronty, jiné vyhlížely zákazníky. Došla jim trpělivost a obrátily se na soud. Ten Středočeskému kraji zakázal hradit poplatky v lékárně mladoboleslavské nemocnice. Kraj proto rozhodl, že poplatky hradit přestane, dokud nenajde nový systém. A tím budou slevové kupony, řekl hejtman David Rath.

"Je zajímavé, že ten, kdo nás žaloval, byla soukromá síť lékáren a ti dávají lidem jakýsi slevový kupon. Takže my vážně zvažujeme, že když nám soud zakázal dary, tak půjdeme cestou tohoto žalobce. To znamená, že i v našich lékárnách by lidé dostávali třicetikorunový slevový kupon."

Na tom se v úterý hejtman Rath dohodl s řediteli krajských nemocnic. Slevové kupony by se měly začít vydávat do 14 dnů, do té doby budou muset pacienti v krajských lékárnách poplatky platit. Slevu nebude poskytovat Středočeský kraj, ale jednotlivé lékárny, respektive nemocnice. Ty jsou ovšem krajem zřizovány a dotovány.

Kraj také v lékárnách vyvěsí cedule informující pacienty o tom, že kvůli rozhodnutí soudkyně pražského městského soudu kraj musí přestat s hrazením poplatků za pacienty. Oproti předchozím zprávám už na cedulích nebude telefonní kontakt na soudkyni. Tento původní Rathům záměr popudil Soudcovskou unii. Její prezident Tomáš Lichovník to považuje za útok na nestrannost soudu:

"Je to snaha o jakousi skandalizaci nebo snad zastrašení soudkyně, která tu věc rozhodovala. Pokud by pan doktor Rath opravdu chtěl informovat občany o důvodech toho rozhodnutí, pak daleko snažší by bylo, kdyby zveřejnil rozhodnutí i s odůvodněním. Každý by si ho mohl přečíst. Takto vlastně navádí k tomu, aby telefonovali na soud, kde se po telefonu stejně nic nedozví."

Soudci nebyli sami, kdo hejtmana kritizovali. Lidovecký ministr Kalousek ho označil za arogantního psychopata. Původní záměr zveřejnit číslo soudkyně se nelíbil ani v ČSSD. Politická strana Liberálové.cz a na svých webových stránkách zase zveřejnila Rathův mobil. Hejtmanův telefon je od té doby zahlcený textovými zprávami a Rath kvůli neustálému vyzvánění prakticky nepřijímá hovory.

A jak zareagovaly na rozhodnutí soudu soukromé lékárny. Podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka mohou požadovat více, než jen zákaz proplácení poplatků krajem.

"S velkou pravděpodobností budou chtít i náhradu ušlého zisku. Soud konstatoval i porušení volné hospodářské soutěže, takže to vnímám jako potvrzení toho, že Úřad na ochranu hospodářské soutěže ve své práci selhal už na začátku tohoto roku. Ale na druhé straně věřím, že ministerstvo vnitra teď urychlí doručení výzev k zamezení postupu krajů."

Komplikovaný spor může nakonec skončit až u Ústavního soudu. Podle Ratha budou do té doby zrušeny poplatky v Poslanecké sněmovně úplně.