Ministr Schwarzenberg udělil letošní ceny Gratias agit

Preis Gratias Agit (Foto: Barbora Kmentová)

Už po patnácté udělil ministr zahraničí prestižní ceny Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky ve světě. Ty letošní předal Karel Schwarzenberg v Černínském paláci tento pátek celkem dvanácti osobnostem. Jsou mezi nimi jak čeští krajané, tak cizinci, bohemisté, vědci, umělci či podnikatelé, kteří řadu let působí ve prospěch Česka. Bližší informace Radiu Praha poskytl ředitel odboru veřejné diplomacie ministerstva zahraničí Jan Bondy:

"Prvním z oceněných je Niels Barfoed z Dánska. Je to spisovatel a publicista, významná osobnost česko - dánských vztahů. Pak následuje Jana Claverie. Je to původem Češka, která žije ve Francii, a je to historička umění. Proslavila se propagací umělců 20. století a mnoha výstavami, které Francie díky jejím nápadům mohla spatřit. Aleksandar Ilič, srbský bohemista, spisovatel, překladatel a diplomat tady působil jako velvyslanec. Pak následuje Karel Janovický, bývalý pracovník britského rozhlasu, na stanici BBC celá léta představoval českou hudbu, české umělce a propagoval české umění. Mikuláš Lobkowicz je další z oceněných, z Německa. Uznávaný odborník v oblasti politiky, politických vztahů a diplomatických vztahů. Je to také známý filozof.

Následuje Oleg Malevič, slavný ruský bohemista z Petrohradu, zároveň literární vědec a překladatel. Připravuje kompletní vydání básnických děl Otakara Březiny. I ve svém věku přes osmdesát let je stále velmi aktivní. Z Izraele ocenění dostává pan Hugo Marom. Je to jedno z Wintonových dětí a člověk, který pracoval na řadě vojenských patentů. Byl známý vojenský pilot v Izraelské armádě a dokonce jeden z jeho patentů používá americká NASA. Z Irska si pro cenu přijíždí pan Ivor McElveen. Je to protagonista česko - irské spolupráce. Byl u zrodu agentury CzechInvest, která podporuje příliv zahraničních investic do České republiky. A byl to člověk, který se ve velké míře zasloužil o úspěšnou privatizaci například Škodovky.

Z Itálie to je Guiliano Pellegrini, předseda Svazu obcí Ledrenského údolí. Je to člověk, který se stará o propagaci informací o tom, jak v době první světové války a na jejím konci řada italských vesnic, které se musely vystěhovat, našla nové domovy na tehdejším území Rakouska-Uherska a posléze naší země. Z Kypru je to pan Antonis Protopapas. Je to sociální vědec, odborník na historii České republiky. Napsal několik publikací o Janu Husovi a husitském hnutí a je to velký propagátor české historie. Máme zde i jednoho umělce, je to pan Mirek Smíšek z Nového Zélandu. Možná bude zajímavá zmínka o tom, že pan Smíšek se kromě malby věnuje také keramickému řemeslu. Jeho velká výprava provázela film Pán prstenů. Jinak založil několik keramických dílen na Novém Zélandu a je to protagonista českého umění v Austrálii a na Novém Zélandu.

Zbývají ještě dva. Jedním je Američan Raymond Snokhous. Celá léta pracuje pro zájmy České republiky, je honorárním konzulem České republiky v Texasu. Je to velmi uznávaný specialista na právní záležitosti a pomáhal řadě českých firem prosadit se za oceánem. Tím posledním a možná pro posluchače nejznámějším oceněným je pan Tom Stoppard. Je to britský dramatik a scénárista, v poslední době u nás známý svým dramatem Rock´n´roll na scéně Národního divadla."

Tomu Stoppardovi ovšem už cenu Gratias agit předal ministr Schwarzenberg tento týden v Londýně.