Ministr Stropnický je přesvědčen, že si Jan Masaryk sám život nevzal

Jan Masaryk, foto: ČT

Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) uctil v Černínském paláci památku někdejšího československého ministra zahraničí Jana Masaryka. Jeho smrt dodnes budí otázky. Jan Masaryk zemřel před 70 lety, v noci z 9. na 10. března 1948 krátce poté, co moc ve státě převzali komunisté.

Jan Masaryk,  foto: ČT
Byl tehdy členem vlády Klementa Gottwalda. Jeho setrvání v ní mělo budit zdání kontinuity s republikou, kterou zakládal jeho otec.

Okolnosti Masarykovy smrti nejsou dodnes jasné, existuje několik verzí. Policie případ v roce 2003 uzavřela jako vraždu, pachatel neznámý. Živé jsou ale stále i teorie o sebevraždě nebo pádu při útěku. Ministerstvo zahraničí si Jana Masaryka připomíná každoročně pietním aktem u desky zasazené do dlažby nádvoří paláce, kde v březnu 1948 nalezli jeho mrtvé tělo.

Ministr Stropnický chce požádat Rusko o zpřístupnění archivních materiálů

Martin Stropnický,  foto: Filip Jandourek,  archiv ČRo
Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) novinářům řekl, že bude žádat ruskou stranu o zpřístupnění archivních materiálů, které by mohly vnést světlo do okolností Masarykovy smrti. Sám se domnívá, že syn prvního československého prezidenta sebevraždu nespáchal. "Jan Masaryk je výrazná osobnost našich novodobých dějin. A dokonce bych si dovolil říct, že v jeho životě se koncentruje část osudu naší země,"řekl Stropnický.

Připomněl, že se Masaryk za druhé světové války angažoval v exilové vládě, výraznou osobností byl i v prvních poválečných letech. "Cítil svoji povinnost zajistit jakousi kontinuitu toho předválečného demokratického Československa v situaci, která už vůbec nebyla regulérní,"řekl ministr Stropnický. "Pro celý národ to tehdy byla obrovská tragédie, protože to bylo vlastně definitivní potvrzení toho, že začíná nějaká nová éra a éra poměrně temná."

Byt Jana Masaryka v Černínském paláci,  kde byl krátce před smrtí,  foto: Ondřej Tomšů
Komunističtí vyšetřovatelé označili Masarykovu smrt za sebevraždu, okolnosti ale zůstávají nejasné a spekuluje se i o zapojení tajných služeb. "Já si myslím, že se to dá vyšetřit pouze tehdy, pokud dostaneme z ruské strany ty materiály, které jsou utajené,"řekl Stropnický. "Určitě o tom budu mluvit s ruským velvyslancem, požádám ho, uvidíme. Nebudu první, kdo ho žádá, zatím to nebylo úspěšné,"řekl. Je přesvědčen, že si Masaryk sám život nevzal.