Ministryně Buzková chce proti násilí ve školách bojovat psychologickou prevencí

Minuta ticha za zavražděného pedagoga Bohuslava Šíbla, svitavské strojní učiliště, foto: ČTK

Na většině škol v Česku dnes zavlály černé prapory. Učitelé tak uctili památku svého kolegy ze Svitav, kterého minulé pondělí při výuce ubodal šestnáctiletý učeň. Dnes proběhl pedagogův pohřeb a Českomoravský odborový svaz pracovníků školství dnešek vyhlásil dnem smutku. Ale co dál? Je lepší prevence nebo by měli učitelé získat status veřejného činitele? Na tyto otázky se pokoušel najít odpovědi Herbert Brynda.

Minuta ticha za zavražděného pedagoga Bohuslava Šíbla,  svitavské strojní učiliště,  foto: ČTK
Minutou ticha zahájili dnes žáci zavražděného pedagoga Bohuslava Šíbla školní den ve svitavském středním učilišti. Brutální útok na učitele vyvolal především diskusi o tom, jak podobným situacím předejít.

"Pan profesor by si asi nejvíce přál, když už muselo dojít k tomu, co se stalo, aby alespoň došlo k určitému rozproudění diskuse o celém tomto problému, aby jeho smrt začala nějakou novou etapu diskusí a nějakou novou etapu hledání cest, jakým způsobem takovéto formy násilí omezovat, i když to samozřejmě není nic jednoduchého. Není to věc, která by se dala vyřešit mávnutím kouzelného proutku nebo vepsáním nějakých slov do zákonů,"

říká ministryně školství Petra Buzková a naráží na požadavek školských odborů, které pro učitele požadují status veřejného činitele.

"Jsem připravena jednat s ministrem spravedlnosti, aby u připravované novely trestního zákona, kde se bude u určitých profesních skupin jednat o zařazení do vyšší kvalifikace trestní sazby, aby se tato zvýšená kvalifikace týkala také učitelů. Ano, je správné, aby ohroženější skupiny byly případně zabezpečeny vyšší trestní sazbou v případě, že je na ně veden útok, nicméně osobně se domnívám, že proti takovému útoku jako byl tento, to stejně nedokáže pomoci, protože útočníci tohoto typu neuvažují o tom, jestli je trestní sazba zvýšená nebo ne."

Vyvěšením černého praporu začalo dnes vyučování ve výchovném ústavu v Chrastavě na Liberecku,  foto: ČTK
Samotní pedagogové - na rozdíl od svých odborových zástupců - vidí spíše cestu v posílení psychologické práce na školách. Ministryně Buzková jim v tom dává za pravdu.

"Jsem přesvědčena, že hlavní úlohu v tom musí sehrát síť pedagogicko-psychologického poradenství, protože určitým ideálním cílem by samozřejmě bylo, aby každá škola disponovala školním psychologem, který bude dlouhodobě sledovat děti, které se v této škole učí, které do této školy přicházejí, protože vlastně, kdo jiný by mohl nějakým způsobem predikovat problém, než člověk s takovouto kvalifikací. V dalším vzdělávání učitelů potom bude třeba ještě hlouběji prohloubit vzdělávání v záležitostech sociální kompetence. To znamená opět ona predikce problému, který by mohl nastat."

Na svitavském učilišti dnes skončilo vyučování dříve, aby se všichni kdo chtěli, mohli zúčastnit Šíblova pohřbu. Šestnáctiletý mladík, který byl obviněn z vraždy, za níž mu hrozí až deset let vězení, je vyšetřován ve vazbě. Motiv jeho činu je stále otazníkem. Policie uvalila na vyšetřování vraždy informační embargo. Nový zákon o soudnictví mladistvých, který platí od letošního 1. ledna, totiž chrání osobu podezřelého mladistvého, včetně údajů, které by mohly vést k jeho identifikaci.