Ministryně Valachová končí, zůstává po ní inkluze, vyšší platy učitelů i povinný rok školky

Kateřina Valachová, foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman po několika týdnech přijal demisi ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové (ČSSD). Ve funkci by ji měl nahradit dosavadní náměstek Stanislav Štech.

Kateřina Valachová,  foto: ČTK
Ministerstvo školství vedla Kateřina Valachová od poloviny roku 2015 a podle mnohých byla jako šéfka resortu velmi aktivní. Zasazovala se o zvýšení platů učitelů i nepedagogických pracovníků, její prioritou byla i tolik diskutovaná inkluze nebo prosazení povinného roku docházky do mateřské školy pro pětileté děti. Valachová za svého působení řešila také třeba i kauzu šikany učitelky střední průmyslové školy Na Třebešíně.

Svou rezignaci oznámila Valachová 9. května, tedy v době vládní krize. Reagovala tak na kauzu okolo sportovních dotací, ve které je podezřelá mimo jiné i bývalá náměstkyně Valachové Simona Kratochvílová.

"Jako sociální demokratka cítím povinnost pečovat o politickou kulturu v této zemi," uvedla Valachová a také oznámila, že odstoupí k 31. květnu. Poté ale řekla, že chce ještě ve Sněmovně obhájit svou další prioritu - kariérní řád učitelů, který dolní komoře vrátil k projednání Senát. I kariérní řád je odbornou veřejností přijímán sporně.

Feřtek: Za zvýšení platů jí patří dík

S odchodem Valachové ale nesouhlasil prezident Miloš Zeman a dal jí proto čas na rozmyšlenou do svého návratu z návštěvy Vietnamu a Kazachstánu, tedy do 10. června. Později oznámil, že situaci bude řešit až tento týden.

S Valachovou, která na svém odchodu trvala, se sešel v pondělí, uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček:

"Pan prezident toto stanovisko akceptoval, jak jsme už dopředu uváděli. V okamžiku, kdy paní ministryně sdělila, že na demisi trvá, pan prezident její rozhodnutí akceptoval."

Tomáš Feřtek,  foto: Alžběta Švarcová,  ČRo
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prezidenta za průtahy kritizoval. Podle Zemana je ale nesmysl měnit člena vlády jen několik měsíců před volbami a na podporu ministryně uvedl, že za ní stojí odborná veřejnost. Specialista na vzdělávání z organizace EDUin Tomáš Feřtek řadí Kateřinu Valachovou mezi ty osobnosti ve vedení resortu, které se opravdu o něco snažily a pozitivně hodnotí i její pracovní nasazení.

"Myslím si, že jako političce je jí blízké to, čemu já říkám utahování šroubů. Já třeba nepovažuji poslední rok ve školce za úplně šťastné opatření, nepovažuji zavedení jednotných přijímaček, za šťastné opatření apod. Na druhou stranu za to, že jasně vyčíslila, kolik by stálo přidání učitelům, říkala to jasně a její požadavky vůči ministerstvu financí byly zřetelné, a podařilo se prosadit zvýšení platů, za to jí patří dík."

Novým ministrem školství by měl být dosavadní náměstek Valachové Stanislav Štech. Prezident by jej měl jmenovat ve středu. Čeká jej jednání o rozpočtu, požadavcích vysokých škol na navýšení financí i řešení problémů týkajících se rozdělení dotací ve sportu.