Mléko v přímém přenosu? Čechy začíná lákat agroturistika

Foto: CC0 Public Domain

Svěží ráno, čerstvý vzduch, na dvoře klapot koní, v kurníku kokrhá kohout. I tak může vypadat dovolená na venkově. Češi podle statistik tráví dovolenou stále častěji doma. A zvyšuje se zájem také o český venkov.

Foto: Filip Jandourek,  ČRo
O to, aby se k lidem dostala přehledná a kvalitní nabídka, se stará Zdenka Nosková, předsedkyně Svazu venkovské turistiky. Dalo by se čekat, že pochází z vesnice.

"Já pocházím z paneláku z Pelhřimova, ale měli jsme na vesnici chalupu. Moji prarodiče jsou z vesnice a byli ze zemědělských rodin."

Foto: CC0 Public Domain
Když se vás někdo zeptá, co to agroturistika je, co mu odpovíte?

"Podle mě je agroturistika zážitek, kdy jedete na venkov, můžete tam strávit libovolný počet svého volného času, a nejste tam jenom ubytovaní. Máte možnost dozvědět se, jak se věci dělají, seznámit se s těmi lidmi, vidět život zblízka v té základní syrovosti, která je v dnešní době vítaná, protože si u ní odpočinete."

Stáčení medu turisty nadchlo

Do projektu Prázdniny na venkově, který Zdenka Nosková rozjela, se zapojilo na 600 ubytovatelů. Byli mezi nimi zemědělci, jezdecké stáje, řemeslné dílny. Ti, kteří kromě ubytování nabídli i další program. Že to funguje, si ověřila na včelí farmě.

Zdenka Nosková,  foto: Zdeňka Kuchyňová
"Dlouze jsem přemýšlela o tom, jestli mám postavit třeba nějaký úl z proutí. Nakonec nejlíp fungovaly základní věci, prohlídka provozu farmy, kde se stáčí med. Lidi si mohli osahat, jak vypadají úly, jak vypadají plástve, jak voní, jakou konzistenci má med. Potom podle sezóny si sami mohli zkusit vytáčet med, nebo si ho mohli stočit do sklenice, a zažít ten konečný výstup, kdy včelař balí med do sklenice, a dává na něj samolepky. K mému velkému úžasu to bylo velmi populární, i když jsem si říkala: na tom nic není, jenom napustit med do sklenice."

Aktivně se do venkovské turistiky zapojil i místopředseda Svazu Vítězslav Vítkovič, který se zaměřuje na pobyty rodin s dětmi.

Foto: Kristýna Maková
"Jsme uprostřed krásné přírody na Vysočině. Les máme hned za domem. Můžete si dojít na koníky, podívat se na farmu s hovězím dobytkem, na ovečky. V okolí je spousta různých hradů, zřícenin, pohádkové vesničky, muzeum, bludiště, Muzeum strašidel, Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově."

Někde je ubytování perfektní, jiní se "zadrhli" v 90. letech

Svaz venkovské turistiky přikročil i k nové certifikaci ubytování. Jak vypadá ubytování na farmách v dnešní době?

Foto: Jitka Cibulová Vokatá
"Je to široká škála. Je ubytování, které když vidíte na internetu, tak si řeknete, tam bych chtěla prožít čas. A když tam přijedete, tak je ještě hezčí, než na těch fotkách. Ale jsou místa, kde se z různých důvodů kvalita ubytování zadrhla někde v 90. letech, kdy ubytování v soukromí bylo pojato spíš tak, že co nám doma zbyde, dáme tam, a on se tam někdo ubytuje. Byla bych moc ráda, kdyby certifikace ubytování v soukromí nebyla další neužitečná značka jenom pro značku, ale kdyby lidem pomohla," dodala Zdenka Nosková.

Svaz pořádá na jaře a na podzim Národní festival venkovské turistiky. V roce 2011 se konalo 21 akcí, letos víc než 400. Původně trval 4 dny, letos se natáhnul na 45. Největší zájem je o gastronomii, víno, tradice a koně.

Cíl: katalog v každém Infocentru

Jak uvedla Zdenka Nosková, aby se informovanost lidí zlepšila, podepsal Svaz venkovské turistiky Memorandum o spolupráci s Asociací turistických informačních center:

Zdenka Nosková,  předsedkyně Svazu venkovské turistiky  a Pavel Hlaváč,  prezident Asociace turistických informačních center,  podepisují Memorandum o spolupráci,  foto: Zdeňka Kuchyňová
"Chceme spolupracovat při certifikaci a udělování značek. Oni už mají zaběhnutý systém komisařů ve všech regionech. Velkou naději vkládám di toho, že se na všechna informační centra dostavou informace o festivalu Živo a o Prázdninách na venkově."

Mohl by se tam objevit i katalog, který zatím chybí?

"Určitě. Z mé zkušenosti byl často i dřív problém, že se vydaly materiály, ale nedostaly se k lidem. Katalog vydáme díky podpoře ministerstva zemědělství."

Například v Itálii je příjem z agroturistiky 1,7 miliardy eur. Bylo spočítáno kolik je příjem z agroturistiky v Česku?

"Ne. A to je další z věcí, proč se chystáme udělat strategii rozvoje tohoto oboru. V Česku se nesbírají statistická data ani k ubytování v soukromí, ani ve větší míře k agroturistice, takže to spočítáno není."