Mlýn v Ruprechtově je jediný na světě, který pohání Halladayova turbína

Větrný mlýn v Ruprechtově

Větrný mlýn v Ruprechtově je světovým unikátem. Je totiž jako jediný poháněn Halladayovou turbínou.

Mlýn v Ruprechtově slouží v hlavní sezoně jako hotel | Foto: Zdeňka Kuchyňová, Radio Prague International

Najdete ho na Drahanské vrchovině, mezi Vyškovem a Blanskem, nedaleko propasti Macocha. Přes sezónu slouží jako atypický hotel, v říjnu se otevírá pro návštěvy jako muzeum.

Nikdo neví, kde se mlynář s turbínou seznámil

Daniel Halladay | Zdroj: Historical and Biographical Record of Southern California, Wikimedia Commons, volné dílo

Ještě v roce 1873 to byl obyčejný mlýn, prozradila jeho majitelka Blanka Sládková.

"Cyril Wagner postavil původně klasický mlýn holandského typu o čtyřech lopatách s otočnou střechou, ale po několika letech přišla větrná smršť a nainstaloval tuto Halladayovu turbínu. Nejdřív si postavil model a pak ji nainstaloval podle vzoru amerického vynálezce, farmáře Daniela Halladaye. Nikdo neví, jak se s tím patentem seznámil."

Jaký byl osud mlynáře Wagnera a jeho rodiny?

Foto: Zdeňka Kuchyňová, Radio Prague International

"Došlo k další havárii, takže se zadlužil a na mlýně skončil. Dokonce mu tam zemřel i syn, který se strhal, jak bylo uvedeno v kronice. Můj dědeček žil v Ruprechtově, kde měl výrobnu perleťových knoflíků a pilu. Protože si chtěl rozšířit svoje pozemky, tak si koupil pole, na kterém stál tento mlýn. Začal ho pronajímat a já jsem mlýn zdědila. S manželem jsme se po revoluci rozhodli, že ho zrekonstruujeme."

Foto: Zdeňka Kuchyňová, Radio Prague International

Turbína váží dvě tuny a má průměr 10 metrů

Foto: Zdeňka Kuchyňová, Radio Prague International

Použitím Halladayovy turbíny semlel mlýn dvojnásobek obilí. Kolo turbíny je tvořené věncem stavitelných lopatek, ovladatelných táhly. Umožňuje se tak vhodný náklon ve směru větru, a to i automaticky. Turbína se dnes otáčí ve výšce 16 m nad zemí, má průměr 10 m a váží asi 2 tuny. Jak dodala Blanka Sládková, mlýn je světovým unikátem.

"Zkontaktovali jsme se s mezinárodní mlynářskou organizací se sídlem v Holandsku. V roce 2009 jsme dostali odborné vyjádření, že pohon větrného mlýna Halladayovou turbínou v Ruprechtově je jediný na světě. Ty Halladayovy turbíny se vyskytovaly v Americe, hlavně v Texasu, ale ne na mlýnech, takže kombinace Halladayovy turbíny a mlýna je jenom v Ruprechtově."

Tato informace vzbudila zájem o mlýn v Česku i ve světě. Co vše se podařilo?

Model mlýna v parku Boheminium | Foto: Lubor Ferenc, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

"Natočit film Světový unikát v Ruprechtově, který nám natočil pan Bedřich Ludvík v roce 2009. Ve stejném roce vydala Česká pošta známku v hodně 10 korun. Současně o mlýn projevila zájem Česká národní banka, která vydala zlatou minci v hodnotě 2500 korun. To byly tři důležité body pro propagaci památky nejenom u nás, ale i v zahraničí. Navíc v roce 2011 vznikl model mlýna v parku miniatur Boheminium v Mariánských Lázních. Má měřítko 1:25."

Expozice v ruprechtovském mlýně | Foto: Zdeňka Kuchyňová, Radio Prague International

Technická památka v Ruprechtově je navržená na zařazení mezi národní kulturní památky a do seznamu UNESCO.

10
49.33268755519508
16.848059674769416
default
49.33268755519508
16.848059674769416
klíčové slovo:

Související

 • Česká nej

  Největší, nejmenší, nejrychlejší, nejkrásnější, .... jedinečné.