Most - místo lomů jsou dnes závodiště a jezera

mostecko.jpg

Při naší poslední návštěvě Mostu jsme absolvovali Uhelné safari. Unikátní cestu, která turistům ukazuje nejen samotný lom, hluboký 140 metrů, ale také gigantické stroje. Součástí safari je i rekultivované území. Na zdejším hipodromu, závodním okruhu či na břehu jezera by jste vůbec nepoznali, že právě tady se důlní stroje před několika lety zakusovaly do půdy a uhlí.

Vlastimil Vozka,  foto: autorka
Hodně lidí Most v životě nenavštívilo. V paměti si vybaví slavné stěhování kostela, který ustoupil těžbě uhlí, a vůbec netuší, že se okolí, dříve měsíční krajina, proměnilo v rekreační zónu, kde jsou jezera, závodní dráhy pro koně i auta, a golfové hřiště. Rekultivace se v Severočeském hnědouhelném revíru provádějí už od roku 1952.

"Hodně lidí sem přijíždí, protože tzv. musí. Jsou modelováni takovou pověrou, že Mostecko je něco strašného, kam by se ani nemělo vstoupit, natož rychlým autem projet,"

říká primátor Mostu Vlastimil Vozka. Starý Most ustoupil těžbě. Vlastně z něho zbyl gotický kostel Nanebevzetí pany Marie z první poloviny 16. století, který byl v roce 1975 přesunut zhruba o 800 metrů a pak vilky pod vrchem Hněvín. Tam, kde se dřív těžilo uhlí, je dnes rekultivovaná plocha. Krásně to návštěvníkům Mostu ukáže pohlednice, která se tu prodává. Když ji nakloníte na jednu stranu, objeví se starý Most, když s ní pohnete na jinou, objeví se právě napouštěné jezero, které se změní v rekreační zónu. Mladí si už v Mostě ani neuvědomí, že tu byl důl. Příkladem je třeba výsypka Velebudice.

"Dneska ji znáte jako hipodrom, závodiště. Dřív tam byla vesnice a na ní se nasypalo 70 metrů výsypky, protože když zahlubovali povrchové lomy, tak se ty zeminy musí někde umístit. Umísťovaly se v bezprostřední blízkosti města. Dnes je to krásná plocha, která slouží svému účelu, příměstské rekreaci."

Na hipodrom se jede přes kopec, kde je uloženo 327 miliónů kubíků zeminy. Vznikl v rozpětí let 1955 až 1995. Zemina do výšky 70 metrů se sem ukládala celých 40 let. Už v té době se vědělo, že zde bude rekreační areál, kde se bude nacházet golfové a dostihové hřiště. S jeho výstavbou se začalo v roce 1995 a první dostihy se tu běžely už za dva roky. Protože se stavělo na zelené louce, jsou tu různé technické 'vychytávky, jako třeba odvodňování, prozradila naše průvodkyně Růžena Martínková.

Růžena Martínková,  foto: autorka
"Odborníci říkají, že z mosteckého závodiště je i po prudším lijáku do hodiny voda odvedena a dráha je v kvalitě, která dostihy umožňuje. Dráha má základní ovál 1800 metrů. Jsou možné i delší dostihy. Kolem základního oválu běhají právě dnes ne koně, ale lidé na inlinech. Je to jedna ze tří drah, které v Mostě máme."

Dostihová dráha patří vedle autodromu k největším atrakcím města Mostu. Dostihové dny se na hipodromu konají vždy od dubna do října, řada z nich již poněkolikáté. Kromě toho se jezdí také parkurové závody a pořádají se zde akce jako Hornické dny, Den dětí, Slet a pálení čarodějnic. Sezónu pak tradičně ukončuje Hubertova jízda. Ve spolupráci s olympijským vítězem Davidem Kosteleckým tu byla vybudována střelnice.

"Je to prostor, kde se počítá s vybudováním tzv. piknikových zón, kde budou moci Mostečané relaxovat a v záměru je i vybudování IQ parku. Je třeba, aby se ten obrovský prostor zaplnil i uživil, protože zatím je z velké části dotován svými akcionáři. Vrcholem sezóny je každou poslední sobotu v červenci každý rok tzv. Oaks pro tříleté klisny. Dostihových dnů je několik v rámci sezóny. Do Mostu už jezdí špička jezdců, i špičkoví koně."

Součástí rekultivací jsou i jezera, jako třeba Matylda či vodní dílo Vrbenský. Po dolu Vrbenský, kde se přestalo těžit v roce 1976 tu zůstala jáma 70 metrů hluboká. Když se dělá po rekultivaci jezero, musí se dobře zpevnit dno, aby se později neztrácela voda, jako se to stalo s nejstarší rekultivací u jezírka Benedikt. A vodou se teď plní další maxijezero. Lom tady ukončil těžbu v roce 1999. Hladina jezera bude měřit 311 hektarů a naplněno má být na podzim letošního roku.

"V současnosti je hladina na 250 hektarech a obvod jezera je devět kilometrů. Bude to široko daleko největší jezero, když to tak porovnáme, je to 1,5 Máchova jezera. V některých částech je ponechána hloubka 75 metrů a průměrná hloubka bude 25 metrů. Jak vidíte, proti Matyldě to bude jiné kafe, nejenom 8 krát větší. Hloubka umožní i jachting, který tu v okolí nikde není."

Jachty budou kotvit u jednoho z břehů a Most má další smělé plány. Před několika lety tu vznikly vinice, u přesunutého kostela už je základ budoucího arboreta. V plánu je i replika MiniMostu. Ta bude obyvatelům i návštěvníkům připomínat, jak to ve starém Mostě vypadalo v roce 1962. Za 15 až 20 let, kdy si terén po rekultivaci musí tzv. sednout, se tu objeví rodinné domky a jezero by mělo být spojené lanovkou s nedalekým výletním vrchem Hněvín. Většina lidí si myslí, že na jeho vrcholku stojí středověký hrad. Ten tam opravdu byl, ale dneska je to jen replika.

"Na konci 19. a poč. 20. století, kdy se tu začalo těžit uhlí, tak se tu vytvářela majetnější skupina, která chtěla mít nějaké výletní místo, takže díky sbírce vytvořili na tom kopci první zahradní část. Tuto podobu má hrad deset let. Město některé komponenty dostavělo a udělalo z toho výletní místo, kde je hotel, kde se oddává, je tam hvězdárna."

Mimochodem Hněvín je úzce spjat se slavným alchymistou magistrem Kellym, který tu byl vězněn. A proto se tu pořádají i Dny magistra Kellyho. A nedaleko přesunutého kostela se objevil další kostelík, dřevěný.

"V Mostě je tradiční komunita pravoslavné církve. Komponenty byly přivezeny z Rumunska a tady na místě byl kostelík sestaven. Je bez jediného hřebíku. Je to dřevostavba, replika kostelíka z Rumunska. A řemeslníci to skládali prkýnko po prkýnku, jen věžičku zvedl vrtulník a usadil."

Jak dodala Růžena Martínková, kostelík teď zaslouženě vzbuzuje pozornost Mostečanů i turistů.

10
50.503006449868
13.636173859306
default
50.503006449868
13.636173859306