Muzea se otevírají, uslyšíte Jakuba Jana Rybu, ochutnáte i rybí speciality

Rekordní počet - osmdesát objektů - otevře své dveře návštěvníkům letošní Pražské muzejní noci. Nově se lidé budou moci podívat například do objektu Charity, na 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, do vládního salonku na Hlavním nádraží. Perličkou je například muzeum s netradičními exponáty, jako jsou třeba historické toalety. Jejich 2000 exponátů je největší sbírkou svého druhu na světě.

Muzea otevírají úderem sobotní 19 hodiny. Lidé sem mohou chodit až do jedné v noci. Součástí netypické noční prohlídky jsou i doprovodné akce jako třeba koncerty, projekce filmů, workshopy nebo taneční a divadelní představení.

Kdo se představí na Pražské muzejní noci?

"Budou tu muzea, knihovny, galerie, soukromé kulturní stánky, zahraniční centra, Goethe-Institut nebo vysokoškolská pracoviště. Každý rok se nabaluje mnoho nových institucí. Samozřejmě je důležité vidět na expozicích i něco nového a zajímavého. Zároveň se letos ocitáme v roce mnoha výročí, například 70 let od konce druhé světové války. Na pražském Vítkově bude prezentována československá obrněná brigáda prostřednictvím své pojízdné techniky," uvedl náměstek generálního ředitele Národního muzea Michal Stehlík.

Historická budova Národního muzea,  foto: Kristýna Maková / Český rozhlas - Radio Praha
Kde lidé zjistí program Muzejní noci? Na to jsme se zeptali Petry Belaňové koordinátorky Pražské muzejní noci.

"Návštěvníci naleznou všechny informace na webových stránkách Pražské muzejní noci. Zájemci si program mohou přizpůsobit svým potřebám pomocí aplikací Moje muzeum a Moje noc. Mapu v papírové podobě dostanou na informačních stanech, které jsou dva. První je u Historické budovy Národního muzea a druhý na náměstí Jana Palacha."

Pedagogické muzeum nabídne hudbu Jakuba Jana Ryby i rybí speciality

Co zajímavého můžeme vidět například v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského?

Jakub Jan Ryba
"Pedagogická veřejnost slaví letot dvě výročí Jakuba Jana Ryby. Proto nabízíme rozsáhlé rybí menu. Zároveň nenabízíme jenom výstavu o tomto českém učiteli a skladateli, ale chceme představit zcela nový animovaný film, který vytvořili žáci základní umělecké školy v Rožmitále pod Třemšínem. Druhou slavnostní příležitostí je série koncertů, uspořádaná z Rybových písní. Bude je interpretovat pěvecký sbor gymnázia Na Zatlance. Pro děti je nachystán písařský koutek, kde je možné vyzkoušet japonskou kaligrafii nebo skládání origami," uvedla zástupkyně z pedagogické knihovny J. A. Komenského.

Během tvorby programu Muzejní se myslelo i na děti.

"Mineralogické muzeum Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve děti na zkoumání krystalů, minerálů, rostlin či hmyzu pomocí mikroskopu. V zámeckém areálu Ctěnice si mohou vyzkoušet drcení obilí, vrtání kamenných nástrojů, malbu obrazců. V Náprstkově muzeu se mohou zúčastnit programu k výstavě o Bhútánu. Letecké muzeum Kbely pak pro děti připravilo závod ve skákání v pytlích na vrtulové listy nebo malování letadel křídou," řekla Petra Belaňová.

Dopravní podnik již od prvního ročníku Pražské muzejní noci organizuje dopravu, která je zdarma. Má osmdesát zastávek a provoz do jedné hodiny prodlužuje i metro.