Muzejní noc nabídne zločin v přímém přenosu, i stříhání ovcí

zemedelske_ovce.jpg

Vrcholí Festival muzejních nocí. Kromě prohlídky expozic a výstav čeká návštěvníky řada mimořádných zážitků a setkání. Například zločin v přímém přenosu, ale také stříhání ovcí.

Ukázka výstroje,  kterou používali Kubiš s Gabčíkem
Historie Festivalu muzejních nocí je poměrně krátká. V Česku začala v roce 2004, kdy se Národní muzeum rozhodlo zorganizovat první Pražskou muzejní noc. Zájem i ohlas byl nebývalý a tak vznikl celorepublikový Festival muzejních nocí. Spojil jednotlivé akce do téměř měsíc trvajícího svátku. Festival začal 18. května v Novém Jičíně a uzavírá ho 9. června Pražská muzejní noc. Ta letos láká zájemce do 65 objektů. Návštěvníci například zjistí, že i uzavřená historická budova Národního muzea může skrývat záhady a tajemství. Pokud chcete vědět jaké, stačí se na stránky muzea připojit v magický čas 22:22. Také další expozice, výstavy a kulturní pamětihodnosti ožijí neobvyklými zážitky a akcemi. Jako například Letecké muzeum Kbely.

"Uplynulo 70 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha a k tomu chystáme seskok, který by tuto událost připomenul. Budou to výsadkáři Armády ČR a skočí z vrtulníku do prostor letiště. V muzeu potom představíme náš nový exponát, transportní letoun Antonov 26, do kterého budou moci návštěvníci nahlédnout, stejně jako do kabin některých dalších strojů."

Ilustrační foto: Archiv Radia Praha
Jak dodal Miroslav Kohl, obdivovat mohou návštěvníci také nadzvukový Gripen nebo český bitevník L-159. Poštovní muzeum pak nabídne základ své budoucí sbírky známek. Národní památník předvede ukázku historického šermu a v Muzeu policie se návštěvníci přenesou do podsvětí 30. či 80. minulého století, uvedla Květa Kůsová.

"Návštěvníci budou během noci svědky zločinu v přímém přenosu, v němž Kriminalistický ústav Praha poodhalí zákulisí práce kriminalistických znalců, kteří pomáhají usvědčit pachatele trestných činů. Hlavně bych pozvala návštěvníky ke stanovišti grafických analýz, kde znalci z tohoto odvětví upozorní, na co si dát pozor při platebním styku, jaké jsou ochranné prvky bankovek a jaké další ceniny pachatelé nejčastěji padělají."

Součástí programu budou i tradiční ukázky, zásah proti nebezpečnému pachateli, činnost záchranářů, ukázky práce hasičů nebo na podzim chystaná výstava Pocta japonskému meči. Mezi zakladatele Pražské muzejní noci patří i Národní zemědělské muzeum. Nabídne například unikátní historické traktory a malou muzejní farmu se živými zvířaty i něco navíc, uvedl Lubomír Maršík.

"Pochopitelně každé muzeum nabízí nadstandard a co jiného by mělo patřit k Národnímu zemědělskému muzeu než gastronomie. Za zmínku stojí také tradiční stříhání ovcí na naší malé muzejní farmě. Ovce tu máme všeho všudy dvě, ale ten, kdo je stříhá, je pan Švarc, mistr republiky, který reprezentuje Českou republiku na mezinárodních závodech. U nás je to trochu jinak, poskytuje odborný výklad a předvádí, jak se tato odborná práce provádí."

Do akce se nově zapojil například Dům národnostních menšin, Novoměstská radnice a Botanická zahrada. Nabízí třeba noční romantickou procházku skleníku Fata Morgana. A komu se po půlnoci nebude chtít spát, může zamířit na afterparty do smíchovské MeetFactory. Akcí je spousta, stačí se podívat na stránky muzejní noci a vybrat si podle svých zájmů.