Muzeum Kampa prodloužilo výstavu Dalibora Chatrného

r_2100x1400_radio_praha.png

Dalibor Chatrný patří k nejvýraznějším experimentátorům v českém výtvarném umění. Výsek jeho díla představuje pražské Muzeum Kampa v prodloužené výstavě nazvané Provazem a magnetem. S výtvarníkem Chatrným i kurátorem výstavy Jiřím Machalickým hovořil Vilém Faltýnek.

Dalibor Chatrný se narodil v roce 1924 a většinu života prožil v Brně. Pražská studia u Cyrila Boudy absolvoval v roce 1949 a vrátil se na Moravu. Od malby, kresby a grafiky se vydal na cestu ke znaku a nepředmětnému vyjadřování. Počátkem 60. let se věnoval strukturální malbě. Výstava Provazem a magnetem v Muzeu Kampa představuje úzký výsek z jeho rozsáhlé tvorby. Pokračuje Dalibor Chatrný:

"Čili jsou tam výtvarné věci, kde jsem používal provaz, provázek nebo nit a magnety, s kterými jsem se setkal v 60. letech náhodou, to se kultivovalo v podobě skříní, se kterými můžu manipulovat, ale základem jsou magnety."

Dalibor Chatrný Radiu Praha řekl, co ho na práci s magnety nejvíc fascinuje.

"Tam je nejzajímavější právě to, když ty dva magnety držíte v ruce, tak jak se odpuzují, tak takhle cítíte hmotu toho prázdna. Když s nimi začnete uhýbat, tak to začne dělat čočku. To je úžasná hmota, kterou nevidíte."

Kurátorem výstavy je Jiří Machalický. Podle něj by chatrného tvorba zasluhovala větší retrospektivní připomenutí, přestože v poslední době několik měnších výstav proběhlo nebo probíhá.

"Pan Chatrný je v podstatě jeden z našich nejvýznamnějších experimentátorů v oblasti výtvarného umění a objevil nejrůznější metody podobně jako třeba Jiří Kolář, Milan Grygar a další. - Vystavuje poměrně dost, ale v Praze mu dlužíme vělkou retrospektivu, aby bylo vidět, jaká je to osobnost. Možná kdyby žil v Praze, tak by tu už takovou retrospektivu měl."

Dalibor Chatrný na přelomu 60. a 70. let spolupracoval s experimentujícími brněnskými hudebníky sdruženými ve Skupině A. Ze vzájemné inspirace vzešlo několik výtvarných filmů, z nichž dva nazvané Mříže a Statická hudba z roku 1970 jsou na výstavě k vidění. Autorem hudby je Alois Piňos. Výstava měla původně na Velikonoční pondělí skončit, muzeum ji ale nakonec prodloužilo do 11. května.