Na cestě k demokracii - pořad ruské redakce Radia Praha pro Bělorusko
Ruská redakce Radia Praha od listopadu loňského roku vysílá speciální pořad Na cestě k demokracii, který je určen především posluchačům v Bělorusku. Zatím se vysílá jednou za dva týdny, od března se počítá s týdenním cyklem. Více informací zjišťovala Martina Lustigová.
Ruská redakce udělala mezi svými stálými posluchači anketu, co by je ve vznikající rubrice nejvíce zajímalo. A byly to právě osudy obyčejných lidí. "Takže teď jsme začali chystat i to, že budeme prokládat rubriky zaměřené více na fakta s rubrikami, kde bychom měli přímo konkrétní lidi, kteří by nám vyprávěli o svých osudech, jak se jim po revoluci změnil život," doplňuje autorka rubriky Marina Feltlová.
V rubrice na Cestě k demokracii se vysílal například rozhovor s bývalým ministrem Tomášem Ježkem, který vysvětloval, jak v Československu probíhala privatizace. Další díl se věnoval rozpadu Občanského fóra a vzniku nástupnických stran. Se svými komentáři a svým pohledem do vysílání přispívají i samotní Bělorusové. A jaké jsou ohlasy? "Máme velké ohlasy z Běloruska. Ale je zajímavé, že máme ohlasy také z Ukrajiny. Možná, že na Ukrajině je to ještě aktuálnější, protože lidé z Ukrajiny to všechno teď prožívají,"říká Elena Jaroševská.Jak doplňuje ředitel Radia Praha Miroslav Krupička, cílem ruského vysílání není ovlivňovat politiku v Bělorusku, ale ukázat Bělorusům český příklad: "Nechceme přímo ovlivňovat, ani na to nemáme mandát. Cílem Radia Praha je vysílat o České republice. Myslíme, že příklad zmůže hodně, že příklady táhnou. A přece jenom v České republice je hodně Bělorusů, čili máme s těmi lidmi kontakt, jsou zapojeni do života české společnosti, mají tady své struktury, své spolky, atd. To všechno se do pořadu také promítá. Myslíme si, že tou nenásilnou cestou, tím ukazováním na to, co tady proběhlo, co se udělalo dobře, co se udělalo špatně, jsme zvolili správnou cestu."