Na krála, matičko, na krála!

Jízda králů ze Slovácka se představila v Bruselu, foto: Barbora Janečková, Evropský parlament

Jízda králů ze Slovácka se představila v Bruselu v tradiční podobě i jako inspirace současných oděvních designérů

Jízda králů ze Slovácka se představila v Bruselu,  foto: Barbora Janečková,  Evropský parlament
Desetiletý Albert Nejdl z Bruselu se stal novým králem Vlčnova. Alespoň po dobu vernisáže nové výstavy v Evropském parlamentu, kterou společně připravily poslankyně Martina Dlabajová a Olga Sehnalová. Jízda králů, památka nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO, se zde představuje v zajímavém dialogu s tvorbou Ateliéru designu oděvu Univerzity T. Bati ve Zlíně. Silnou folklorní tradici Zlínského kraje podpořily i obě poslankyně. Martina Dlabajová ze Zlína přišla ve svém valašském kroji a Olga Sehnalová z Kroměříže oblékla sváteční hanácký kroj.

Na vernisáž výstavy navázal zážitkový večer Fashion with Impression v prostorách Stálého zastoupení ČR při EU. Vlčnovjané představili varianty zdejších krojů v komentované „módní přehlídce“, kterou hudebně podkreslila cimbálová muzika Čardáš. Současnou oděvní tvorbu vycházející z tradice modrotiskové výroby na Slovácku mohli hosté obdivovat na asistentkách obou poslankyní, které se v roli modelek oblékly do šatů z dílny Miroslavy Psotkové z Jalubí. A nechyběla ani ochutnávka tradičních vlčnovských vdolečků, slivovice nebo chleba s domácím sádlem.

Folklorní akce se zúčastnily i europoslankyně z Moravy,  foto: Barbora Janečková,  Evropský parlament
„Byl to velmi emotivní zážitek pro nás všechny. Zlínský kraj, odkud s Olgou pocházíme, je bohatý na folklorní tradice Slovácka, Valašska i Hané. A nejkrásnější na té rozmanitosti je skutečnost, že je pro mnoho mladých lidí folklor běžnou součástí života i zdrojem inspirace pro novou oděvní tvorbu,“ uvedla M. Dlabajová. Když se průvod krojovaných vydal se zpěvem z parlamentu přes Place de Luxembourg, budil zaslouženou pozornost. „"Lidové tradice, které se udržují nadšením místních lidí, jsou obdivuhodné, a ukazují, že i nejmenší obce přispívají ke kulturnímu bohatství Evropy. Jsem velmi ráda, že se nám tentokrát podařilo připravit představení jedinečných tradic Slovácka. Poté, co jsem v minulosti v Bruselu prezentovala tradice okolních regionů Hané a Valašska byl tedy čas ukázat, jak bohatými tradicemi žije také současné Slovácko," vysvětlila Olga Sehnalová.