Na léčení do Česka přiletěly další irácké děti

Otec vynáší své dítě z paluby speciálu české armády, který přiletěl 7.9. z Basry do Prahy, foto: ČTK

Z jihoirácké Basry přiletělo tuto neděli do České republiky dalších devět iráckých dětí, které se zde podrobí operaci srdce. Více informací přináší Milena Štráfeldová.

Otec vynáší své dítě z paluby speciálu české armády, který přiletěl 7.9. z Basry do Prahy, foto: ČTK
Pět děvčátek a čtyři chlapce ve věku od jednoho do deseti let vybrali lékaři 7. polní nemocnice v Basře a do Prahy je ve vojenském speciálu doprovázel doktor Viktor Tomek z dětského kardiocentra motolské nemocnice:

"Ty děti byly předem vytipovány, vědělo se o nich, že mají vrozenou srdeční vadu. Já jsem tam přijel s vypůjčeným ultrazvukem a pomocí tohoto přístroje jsme dělali co možná nejpřesnější diagnostiku. Na jejím základě jsme rozhodovali, které děti jsou vhodné k transportu do České republiky a které ne."

Děti byly okamžitě po příletu na ruzyňské letiště převezeny do karantény v motolské nemocnici. Po celou dobu pobytu v Česku, který se odhaduje na zhruba jeden měsíc, je budou doprovázet jejich otcové a v jednom případě strýc. Důvody upřesnila mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková:

Otec vynáší své dítě z paluby speciálu české armády, který přiletěl 7.9. z Basry do Prahy, foto: ČTK
"My potřebujeme, aby dítě vždycky doprovázel jeden z nejbližších příbuzných, protože u některých diagnóz bude potřeba udělat definitivní rozhodnutí až na území České republiky a k tomu je potřeba souhlas jeho zástupce, jeho příbuzného."

V samotném Iráku není možnost, že by děti mohly být úspěšně operovány. Jejich léčba v Praze je součástí humanitární pomoci, kterou Česká republika Iráku poskytuje. Vláda na léčbu iráckých dětí vyčlenila sedm milionů korun a do programu jsou zařazováni především malí pacienti s vážnými chorobami očí, srdce a následky střelných ran. Kromě toho do Iráku Česká republika vyveze léky a další zdravotnický materiál za celkem šest milionů korun.

"Situace v Iráku je neuvěřitelně složitá a já si myslím, že tohle je jedna z cest, kdy skutečně může Česká republika dát na vědomí jakousi sounáležitost s lidmi, kteří tam žijí,"

uvedl první náměstek ministra vnitra Miloslav Koudelný. V rámci programu humanitárních evakuací přiletěly již před měsícem do Česka tři nemocné děti. Dvě desetileté irácké dívky mají už operaci sleziny a srdce úspěšně za sebou a teď se doléčují v Říčanech u Prahy. Roční chlapec si na svou operaci bude muset ještě počkat, proto se s matkou vrátil tuto sobotu do Iráku.