Na Leopolda II. čekali na Trojském zámku marně

Zámek v pražské Troji, foto: archiv Českého rozhlasu - Radia Praha

Jeden z nejkrásnějších barokních zámků v Čechách stojí v pražské Troji. Původně k němu patřily i rozsáhlé pozemky, na kterých dnes stojí Pražská zoologická zahrada. Na konci 17. století ho nechal postavit hrabě Václav Vojtěch Šternberk.

Zámek v pražské Troji,  foto: archiv Českého rozhlasu - Radia Praha
"Hrabě se inspiroval na svých cestách po Evropě a to konkrétně římskou vilou. Pozval si stavitele, kterým byl Jean Baptiste Mathey. Byl francouzského původu, ale působil také v Itálii, takže typ římské vily dobře znal, a přenesl ho do tehdejší obce, dnes Tróje," uvedla ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková.

Leopold nepřijel, uvítání proběhlo na Hradě

Václav Vojtěch Šternberk
Hrabě Šternberk očekával, že se na zámku zastaví i panovník Leopold II.

"Představoval si, že se tam odehraje uvítací ceremoniál. Bohužel se tak nakonec nestalo. Leopold přijel, ale byl přivítán na Pražském hradě."

A proč se Šternberkové rozhodli postavit zámek právě tady?

"Asi to souviselo s majetkem Šternberků, kteří měli v této oblasti rozsáhlé pozemky. Hrabě Šternberk si tu vilu představoval utopenou v rozsáhlých zahradách, což tak původně bylo. Dneska víc jak polovinu těch zahrad obsadila pražská zoo a Botanická zahrada."

Pochází název od olympských bohů?

Zahrada trojského zámku,  foto: Aktron,  CC BY-SA 3.0

Zahrada zámku prošla v 80. letech rekonstrukcí podle původních plánů. Pak ji poničily dvě povodně, ale dnes je opět krásná. Vypadá, jako by se o ni starala armáda zahradníků, galerie má však na své objekty zahradníky pouze tři.

Jak se cítili návštěvníci zámku, poznáte, pokud do něj vstoupíte původním slavnostním vjezdem. Uvidíte monumentální schodiště, kde jsou olympští bohové. Možná právě odtud pochází název Troja, jmenuje se tak i čtvrť, ve které zámek stojí. Schodiště pak vede do hlavního sálu, jehož malířská výzdoba připomíná vítězství Habsburků nad Turky u Vídně.

Přání posledního majitele se nikdy nesplnilo

Magdaléna Juříková,  foto: ČT24
Statkář Alois Svoboda, poslední soukromý majitel Trojského zámečku věnoval v roce 1922 u příležitosti 70. narozenin T. G. Masaryka celý zámek i pozemky československému státu. Chtěl, aby tam vznikla škola a dětský domov. Nikdy k tomu nedošlo.

"Tu činnost přerušila válka. On byl velký masarykovec a po vzoru masarykovských ústavů tam chtěl založit něco podobného. To se nepodařilo, zůstalo to v majetku státu, a ta funkce se nikdy nenaplnila."

Přijďte objevit krásu monumentů Jiřího Příhody

V zámku se konají pravidelné výstavy. Právě proto, že by obrazy mohly zakrýt výzdobu, pořádají se tu převážně výstavy sochařské.

Výstava Jiřího Příhody v trojském zámku,  foto: archiv Galerie hl. m. Prahy
"V současnosti tam vystavuje Jiří Příhoda, což je letos padesátiletý umělec, působící jak ve Spojených státech, tak v Čechách. Deset let působil na Akademii výtvarných umění jako profesor. Vychoval řadu skvělých žáků, kteří mu brzy přerostou přes hlavu."

Jak dodala Magdaléna Juříková, některé objekty vytvořil Jiří Příhoda přímo pro Trojský zámek : "Vyznačuje se tím, že se vždy pohybuje na hranici sochy a architektury. Jsou to skutečně monumentální věci a skrývají v sobě mnohá tajemství, které odhalíte až na místě."