Na Linku bezpečí se dovolaly více než čtyři milióny dětí

Nadace Naše dítě

Více než čtyři milióny hovorů zaznamenala Linka bezpečí od roku 1994, kdy začala fungovat. Na tiskové konferenci to tento týden uvedla Zuzana Baudyšová, ředitelka Nadace Naše dítě, která linku provozuje. Od dubna tohoto roku přibyla Rodičovská linka bezpečí, která je v provozu dvakrát týdně. Slouží dospělým, kteří mají například problémy s výchovou svých dětí nebo vědí o týrání dětí. Další podrobnosti má Eva Petržílková:

Linka bezpečí má celostátní působnost a začala fungovat 1. září 1994. Konzultanti linky řeší nejčastěji problémy, které se týkají vztahů v rodině. Volání na Linku bezpečí je bezplatné, a to díky partnerství nadace a Českého Telecomu. Linka funguje 24 hodin denně i o svátcích /Její telefonní číslo je 0800 155555/. Při Lince bezpečí funguje také Krizové centrum, kam přicházejí děti, jejichž problém vyžaduje přímou spolupráci s odborníky. Nadace Naše dítě letos na podzim vydala také Slabikář dětských práv, který bezplatně věnuje základním školám. Lidská i dětská práva se tak mohou naučit znát už děti od útlého věku. Jak uvedla ředitelka nadace Zuzana Baudyšová, právě v předvánočním období mnohé děti Linku bezpečí využívají:

Nadace Naše dítě
Linka bezpečí je od ledna také na internetu. Jak mi řekl její vedoucí Petr Hanuš, obrátily se na ni například děti, které žijí se svými rodiči v zahraničí. Využívají ji ale i děti postižené, které se k telefonu nemohou z nějakých důvodů dostat ... Nadace Naše dítě uvažuje také o zřízení zvlášní linky určené dětem na útěku a pohřešovaným. Ta by mohla podle Zuzany Baudyšové vzniknout příští rok.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio