Na místě bývalé důlní jámy vzniklo obří jezero Milada

Foto: www.pku.cz

Česko má další obří jezero. Jmenuje se Milada, leží blízko Ústí nad Labem a vzniklo zatopením důlní jámy u Chabařovic. Technici po devíti letech zavírají přívod vody, kterým do jezera nateklo téměř 36 milionu metrů krychlových, a budování rekreačního areálu může začít.

Foto: www.jezeromilada.cz
Rozlohou 252 hektarů je jezero Milada jen o 32 hektarů menší než známé Máchovo jezero. V budoucnu chce nové severočeské moře jako rekreační oblast podobným místům konkurovat, bude to ale běh na dlouhou trať. V okolí jezera chybí totiž zatím jakékoliv zázemí. Rekultivace důlního prostoru u Chabařovic je největším uskutečněným projektem svého druhu v Česku. Dosud stála přes dvě miliardy korun a další stamiliony si vyžádá.

"Jezero má v současnosti tři kilometry do délky 700 metrů na šířku,"

uvedl v rozhovoru pro Radio Praha Sven Czastka z dobrovolného svazku obcí Jezero Milada. Ale kdo by se chtěl vrhnout do vln nového jezera, má smůlu. Zatím se propočítávají kóty, aby jezero zvládlo přívalové srážky, tání sněhu i období sucha. První plavci se sem dostanou až po roce 2012.

"Jezero je zatím veřejnosti nepřístupné, stále je ve správě Palivového kombinátu Ústí, který zde kdysi těžil a potom oblast rekultivoval a také za ni nese zodpovědnost. Palivový kombinát tuto oblast zatím nezpřístupnil veřejnosti, protože se dokončují poslední rekultivační práce."

Foto: www.pku.cz
Na místě má vzniknout rekreační oblast. Jak by měla vypadat?

"Úvahy, že oblast začne sloužit veřejnosti tu jsou už od počátku. Na tom, jak bude vypadat, se přilehlé obce domlouvají. Přemýšlí se o jedné velké oblasti ke koupání a o jednom přístavu."

Přístav i rekreační oblast představují velké částky. Budou na to peníze? Budou investovat obce nebo soukromí podnikatelé?

"Finanční prostředky potřebné pro rozvoj této oblasti budou obrovské. Není v současnosti myslitelné, že by to obce nesly ze svých rozpočtů. Spíše se spoléhá na soukromý sektor, který by se do oblasti vrhnul a vybudoval na vlastní náklady. Velkou konkurencí bude jezero Most, které se dokončuje. Předpokládáme, že postupně většina dolů bude uzavřena a zrekultivována identickým způsobem."

Foto: www.pku.cz
Příští dvě letní sezony se tak budou kolem jezera vyskytovat spíš stavaři než rekreanti. Připravuje se stavba pláží i dalších objektů. Podnikatele jezero zajímá. Už se objevili zájemci o stavbu kempu, půjčovny loděk a další. Mohly by vzniknout i hotely, sportovní centrum. Zcela jistě se počítá i se sportovním rybolovem a dalšími vodními sporty. V jezeře Milada, které má maximální hloubku téměř 25 metrů se ryby už prohánějí.

Jezero Milada je první velkou vodohospodářskou rekultivací v Česku a na jeho úspěchu bude záležet, jakým způsobem se naloží s prostorem po dalších povrchových dolech na severozápadě Čech.