Na Novoměstské radnici budou k vidění unikátní snímky Prahy po bombardování

Ve čtvrtek se pro veřejnost otevírá výstava fotografií, které vznikly krátce po americkém bombardování Prahy v únoru roku 1945. Výstavu představil historik Jan B. Uhlíř z Vojenského historického ústavu.

"Výstava s názvem Škaredá středa - nálet na Prahu 14. února 1945 se koná na Novoměstské radnici. Jedná se o prostor zhruba 100 m2, prezentujeme tam, tzn. moje mateřská instituce Vojenský historický ústav Praha, nějakých 65 - 70 snímků fotografa Stanislava Maršála, jehož pozůstalost jsme koupili před dvěma lety. Tyto snímky jsou povětšinou doplněny současným objektivem, takže návštěvním může získat zajímavé srovnání, jak vypadala Praha bombardovaná a jak vypadá dnes."

Mohl byste přiblížit osobnost toho fotografa? Byl to profesionál nebo amatér, který pochopil sílu okamžiku?

"Stanislav Maršál byl nadšený amatérský fotograf, byl v roce 1944 nasazen do tzv. Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, což byla superkolaborantská organizace. Měl v tu dobu za úkol fotografovat život v kuratoriu, jak se česká mládež dostává duchovně do říše. Ve chvíli, kdy došlo k tomu bombardování, tak byl evidentně pověřen, aby pro propagandistické účely toto bombardování nafotil."

Nejčastěji se traduje, že bombardování Prahy byl omyl. Takže se nezeptám na nic nového: Byl to omyl?

"Existují zhruba dvě základní teorie. První říká, že se Američané skutečně spletli a zaměřili Drážďany a Prahu, byť vzduchem je to nějakých 120 - 130 kilometrů od sebe, takže ta vzdálenost není zase tak malá. Druhá teorie je taková, že šlo o naprostý záměr. Musíme si uvědomit, že Praha, která byla důležitým dopravním uzlem byla zcela neporušená a řada zbrojních podniků vyráběla na více než 100 % ve prospěch vítězství říše."

Využila později bombardování komunistická propaganda?

"Zcela logicky komunistická a nejen komunistická, ale už ihned ta nacistická a potom i ta poválečná a komunistická propaganda tvrdily v podstatě totéž, že šlo o záměr zastrašit obyvatelstvo a ukázat sílu eventuálních možných úderů ze stany západních spojenců. Co se týče té komunistické propagandy, tak tam to bylo ve stejných intencích jako v Drážďanech a na území bývalé Německé demokratické republiky, kdy se konstatovalo, že to byl vzdušný teror proti civilnímu obyvatelstvu."

Výstava na Novoměstské radnici potrvá do 14. března 2010.