Na pultech knihkupectví se objevila monografie o Jiřím Trnkovi

Dessin de Jiri Trnka

Na pultech knihkupectví se v těchto dnech objevila dlouho očekávaná monografie o loutkáři, kreslíři, ilustrátorovi, grafikovi, scénografovi, filmovém tvůrci, malíři a sochaři Jiřím Trnkovi, umělci, který ve všech uvedených disciplínách dosáhl obdivuhodných výsledků; jeho věhlas v oblasti knižní ilustrace a loutkového filmu dokonce přesáhl hranice mateřské země a šířil se po celém světě. Více informací má Evelina Himalová.

Zhruba před třemi lety vyšla péčí Jihočeské Alšovy galerie na Hluboké první obrazová publikace mapující dílo Jiřího Trnky. Do té doby, a i poté, jsme tomuto umělci mimořádného talentu mnoho dlužili. Současná velká monografie splácí tento dluh, a podle doktora Luboše Hlaváčka, píšícího pod pseudonymem L. H. Augustin, patří k vůbec největším, které byly o současných výtvarnících vydány. Řada z nich, jak při prezentaci uvedl, monografii stále nemá. Nemá ji dosud například jeden z největších umělců 20. století Emil Filla, od jehož smrti uplynulo téměř padesát let. Proto autor více než tří desítek knih z oblasti výtvarného umění oceňuje významný ediční počin nakladatelství Academia, které už v roce 2000 vydalo i jeho monografii o malíři Kamilu Lhotákovi, jenž patřil k blízkým přátelům a v určitém období rovněž ke spolupracovníkům Jiřího Trnky. O Jiřím Trnkovi, jak ho sám osobně poznal, doktor Hlaváček Radiu Praha pověděl.

1 "Nebyl příliš mnohomluvný, ale když něco řekl, tak to bylo na místě. Já jsem se s ním vlastně seznámil v padesátých letech v klubu spisovatelů, kam jsem chodíval, a kde byt takzvaný výtvarnický stůl. Docházeli tam i umělečtí historici, malíři, profesoři akademie, a tam já jsem měl možnost ho poznat. Ale sledoval jsem ho prakticky už od dětství. První knížka, kterou jsem od něj měl, byla 'Tygr pana Božka', o tom, jak se pan lékárník Božek vypraví k moři. Tak to bylo poprvé, co jsem se s ním setkal. A pak samozřejmě na základě ilustrací, které jsem vždy velmi obdivoval. Když teď mluvím ke krajanům, myslím, že každý Čech v cizině, kterému se monografie dostane do rukou, musí z ní vycítit to jeho češství; protože on byl skutečně výtvarník český všemi smysly. Souviselo to už s jeho dětstvím, kdy ho začalo zajímat loutkové divadlo. V mládí se stal spolupracovníkem Josefa Skupy, vlastně Skupovi výtvarně dotvořil Spejbla, a příkladů bychom našli i víc. Opravdu jde o umělce, který je možná mezi českými lidmi ve světě ještě známější než doma,"

řekl mi autor monografie o Jiřím Trnkovi doktor Luboš Hlaváček. Trnka, který by se letos dožil devadesáti let, se stal doma i ve světě populárním především díky svým ilustracím dětských knih, například Karafiátových "Broučků" a "Špalíčku veršů a pohádek" Františka Hrubína. Bývá také považován za zakladatele českého animovaného filmu. Milovníkům tohoto slavného umělce mohu doporučit i zhlédnutí výstavy jeho grafik, kreseb a náčrtků, včetně cyklu litografií "Sen noci svatojánské", která v pražské galerii Vltavín potrvá do 15. ledna.