Na slavkovském bojišti odhalen Památník tří císařů

Památník tří císařů, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Do jubilejního výročí slavné bitvy u Slavkova, která se odehrála před dvěma sty lety, zbývá ještě skoro čtvrt roku. Vzpomínkové akce ale už probíhají několik měsíců. O tomto víkendu byl na slavkovském bojišti odhalen nový Památník tří císařů.

Památník tří císařů, foto: ČTK
Památník, stojí na Prateckém kopci, z něhož je výhled na celé bojiště a kudy v roce 1805 doslova kráčely dějiny. Připomíná slavnou bitvu, při níž se střetla Napoleonova armáda se šiky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I.Všichni tři panovníci stanuli během jediného dne právě na tomto místě. Pokračuje předseda České napoleonské společnosti Oldřich Rampula.

"Když se podíváte do vojenské historie, zjistíte že je jen málo významných bitev, kde by se tehdejší potentáti tak historicky minuli, jak tomu bylo na tomto místě. Císař František byl na vlastní půdě, seděl v kočáru právě na této křižovatce. Car Alexander přejížděl těmito místy na Pratecké návrš. I Napoleon, když na koni přehlížel nástup Francouzů a řídil boje, přejel těmito místy právě na Pratecké náměstí. Zde se opravdu doslova minuli tehdejší tři monarchové. Je to opravdová rarita."

Památník tvoří kruh o průměru šest metrů, v něm stojí přes tři a půl metru vysoké sloupy. Pokračuje starosta Tvarožné František Kopecký.

Foto: ČTK
"Tři pilony znázorňující tři císaře, a nahoře je potom znázorněno slavné Slavkovské slunce. To se zde ukázalo císaři Napoleonovi a znamenalo jeho úspěch, ve kterém se hřál ještě několik dalších roků. Je zajímavé, že jsou zde použity materiály z různých státu: ruská, francouzská, německá či rakouská žula, a je zde i český materiál. I v tomto dodrželi tvůrci jakousi symboliku."

Napoleona symbolizuje sloup z francouzské šedobílé žuly, ruského cara pilíř z ruské hnědé žuly a rakouského císaře sloup z temně šedé německé žuly. Na pomníku jsou směrníky, které návštěvníkům bojiště ukazují, kde se odehrávaly klíčové střety bitvy. Jak už bylo řečeno, na letošní 200. výročí bitvy se sjedou členové napoleonských klubů z celého světa. Na slavkovském bojišti vytvoří dvouhodinovou ukázku, při níž se v dobových uniformách představí přes 4000 vojáků a očekává se návštěva několika desítek tisíc zájemců o vojenskou historii.

Bitva se odehrála 2. prosince 1805. Byl jedním z největších střetů Napoleonovy éry. Padlo při ní téměř 40.000 vojáků.