O víkendu proběhne rekonstrukce bitvy tří císařů

Bataille à Slavkov

V těchto dnech roku 1805 se schylovalo k jednomu z největších vítězství francouzského císaře Napoleona. V bitvě u moravského Slavkova se jeho vojsko střetlo s koaličními armádami Rakouska a Ruska. U příležitosti 204. výročí bitvy tří císařů se v okolí Slavkova opět chystá už tradiční rekonstrukce bitvy.

Bitva u Slavkova
Prosincové události roku 1805 si budou moci milovníci historie připomenout po celý víkend. Stěžejní bude rekonstrukce jedné části slavkovské bitvy. Popsal ji Miroslav Jandora z Projektu Austerlitz.

"V letošním roce to bude fragment té části bitvy, která se odehrávala u Telnice, střetnou se tam koaliční kolony pod velením polního maršála Kienmayera s francouzským plukem generála Legranda.“

Napoleon se tentokrát neobjeví?

"Napoleon se tentokrát neobjeví, protože nemá zrovna čas."

Jak důležitá byla ta část bitvy, která byla svedena u Telnice, pro celou slavkovskou bitvu?

"Určitě byla jednou z důležitých částí, protože bylo koaliční křídlo u Sokolnic a za Telnicí zastaveno a následně bylo rozbito útokem hlavních francouzských sil, které předtím rozhodly ve svůj prospěch v boji o Pratecké výšiny. To jsou místa, kde dnes stojí mohyla míru."

Vzpomínkové akce Austerlitz 2009 se podle organizátorů zúčastní na 800 uniformovaných milovníků vojenské historie s řady evropských zemí společně s 40 koňmi a několika děly.

Samotná rekonstrukce části bitvy není to jediné, co bude ve Slavkově a okolí o víkendu k vidění.

Mohyla Míru
"Jako vždycky v pátek zahájí program kolem 17. hodiny jiříkovické ohně na Žuráni. Ohně připomínají situaci, když Naopoleon přijížděl na bojiště, tak vojáci, aby na něj dobře viděli, zapalovali slaměné střechy právě zrovna v těch Jiříkovicích.Následuje přednáška Františka Kopeckého ve Slavkově o jeho nové knize. V sobotu pak v devět ráno slavnostní nástup ve Slavkově, potom manévry v zámeckém parku, to je novinka. Od 14 hodin pak rekonstrukce bitvy tří císařů ve Tvarožné. Večer pak následně defilé vojska ve Slavkově zakončené ohňostrojem. Mezitím je ve Slavkově celý den historický jarmark, prohlídky zámku a v Křenovicích a na Staré poště je po celý víkend vojenské ležení, takže je co zhlédnout."

Kdo by si přivstal, může pak v neděli ráno uvítat slavkovské slunce a později se zúčastnit přehlídky na náměstí ve Slavkově a pietního aktu u Mohyly míru.